Delší život zahradního domku

Je to pro každého velká radost, když si postaví v zahradě nový dřevěný domek. Aby však radost trvala dlouho, je potřeba ochránit materiál domku před všemi nepříznivými vlivy a před škůdci. Dřevo je totiž materiál, ze kterého se staví snadno a příjemně se užívá, bohužel však chutná i dřevokaznému hmyzu nebo plísním. Jak prodloužit životnost zahradního domku?

Dřevu hrozí dva druhy problémů. Jeho poškozování zvenčí a zevnitř. Na vnějšek dřevěných konstrukcí působí déšť a vlhkost i UV sluneční záření, které dřevo nejen vysušuje, ale také mění jeho barvu, materiál šedne. Takže ochranný nátěr na dřevo musí zajistit, aby se do dřeva nedostala vlhkost, nezačalo hnít a aby si udrželo svoji hezkou barvu, jako za nova.

S vlhkostí souvisí i plísně a houby, které nahlodávají dřevo zevnitř a ničí jeho strukturu. O to samé se snaží dřevokazný hmyz. Dřevo využívá pro výchovu potomstva a tím nám přidělává starosti. Oběma problémům zabrání hloubková impregnace dřeva. Proto pro ošetření každé dřevěné konstrukce včetně zahradního domku nebo pergoly musíme používat takový přípravek, ve kterém se kombinuje ochrana dřeva jak povrchově tak uvnitř. Prosté přelakování bezbarvým lakem nebo barevným nátěrem nestačí.

zahradní domek

Můžeme použít několik druhů přípravků. Nátěr proti plísním, ochranu proti UV záření a vrchní lak. Anebo zvolit kombinovaný přípravek, který spojuje všechny druhy ochrany dřeva do jednoho nátěru. Takovým je lazura na dřevo Primalex. Aplikací štětcem nebo válečkem se dostane lazura do vnitřku dřeva, kde ho ochrání před plísněmi a dřevokazným hmyzem a na povrchu chrání dřevo před přímým působením vody a UV záření. Pro správnou funkci je potřeba první nátěr po zhruba dvanácti hodinách zopakovat druhou vrstvou.

Správně ošetřený zahradní domek vám vydrží dlouho a budete se z něj těšit nejen první sezónu. Správně ochraně dřeva se vyplatí věnovat trochu času.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..