Někdy potřebujeme na zahradě jednoduchý stůl, kde můžeme vysadit rostliny v květináči, nakrájet zeleninu na svačinu nebo opravit stroj. Případně ruční stůl pro grilování. Stolů v zahradě a u domu nikdy není dost. Abychom nemuseli nakupovat stolky v obchodech anebo nemuseli stále něco překládat z těch stávajících, můžeme udělat malý stůl z jednorázové malé palety, kterou dostaneme od našich kamarádů. Takové jednorázové nevratné palety se používají k dodávání různých kancelářských potřeb nebo vybavení do jakékoli větší kanceláře nebo firmy a jsou většinou předmětem sběru nebo likvidace. Tím, že ji vezmete do zahrady jako prázdnou, často vyřešíte „velký“ problém. A vy ušetříte čas a nějaký materiál.
Výhodou těchto jednorázových palet je, že jsou vyrobeny ze dřeva bez chemického zpracování, to jest bio. Nevýhodou je nižší životnost, pokud vytvoříte stůl nebo jiný produkt a neošetříte ho. V závislosti na účelu, pro který hodláte použít nový stůl, můžete jej natřít přírodním nebo syntetickými (a levnějšími) oleji na bázi rostlin nebo akrylovovými laky.
Standardní palety mají rozměry 120 x 80 cm, ale nevratné palety se vyrábějí podle velikosti přepravovaného zboží. Takže mohou být nejrůznější, je to asi polovina EUROpalet. Podařilo se mi sehnat paletu s plným pokrytím desky, takže jsem úplně upustil od výroby pracovní plochy. Mým úkolem bylo vybrousit pracovní plochu po dokončení a předtím udělat nohy ke stolu.
V rámci jednoduchosti a stylu jsem zvolil nohy do X, na které jsem použil zbývající krátké laťky. Podle výšky postavy hlavní uživatelky stolku jsem zvolil výšku pracovní desky nad terénem 80 cm. Laťky na nohy na jsem přikládal ke stolku a změřil jsem si nejen délku, ale i úhel seříznutí obou stran nohou. Pokosovou pilou to šlo snadno a hlavně přesně u všech čtyř nohou. Záměrně nepíšu hodnotu úhlu, neboť při jiné šířce palety nebo jiné výšce hotového stolku vám vyjdou jiné hodnoty.
Hotové nohy jsem nepřipevnil k lisovaným špalíčkům palety, ale k pomocným hranolkům. Na ty jsem také využil zbytky materiálu ze své dílny. Nejprve jsem si do roviny nastavil pracovní stolek a na něm pomocí vodováh nastavil nohy do správných poloh. K paletě a hranolu jsem je připevnil čtyřmi vruty, potom středy nohou provrtal vrtákem průměru 12 mm a střed stolku zpevnil závitovou tyčí M 12 a maticemi s velkoplošnými podložkami.
Hotový stolek je natřen olejem na dřevo proti vnikání vlhkosti a hnití dřeva. Díky svým rozměrům a použitému smrkovému dřevu není těžký a dá se snadno přenést všude tam, kde ho právě potřebujeme. A díky použití odpadu na jeho stavbu je prakticky zdarma.