Dvakrát měřit a jednou řezat

suplera Každý domácí kutil a zručný řemeslník zná toto pravidlo a používá ho při práci. Díky němu dovede ušetřit nejen hodně materiálu, ale i spoustu času. Opravdu se vyplatí vše si pořádně promyslet, přesně zakreslit a zaměřit a pak materiál nařezat na potřebně velké kusy. Když chcete pořádně měřit, potřebujete přesná a kvalitní měřidla.

Samozřejmě záleží na tom, s jakým materiálem pracujete. Když řežete dřevěná prkna a skládáte policový regál do spíže na zeleninu, tak přesnost na jeden milimetr je dostačující a mnozí kutilové si nedělají hlavu ani z půl centimetru. Jiný pohled na přesnost ale mají strojaři. A to i ve své hobby dílně.

Proto jsou symbolem strojařů posuvná měřítka, mezi starší generací známá jako šuplery. Dovedou měřit s přesností na pět setin milimetru a modernější i na setinu. Navíc dnes dostanete koupit nejen mechanická posuvná měřítka, ale i digitální. Jsou nejen přesnější, ale daleko lépe přečtete změřenou hodnotu, i když už vám ve starším věku přestávají sloužit oči. Délku trubky nebo šířku plechové tabule změříte nejlépe výsuvným metrem, ale jeho tloušťku nebo průměr trubky zjistíte přesně jen posuvným měřidlem. Je to nástroj pro každého mistra tak důležitý, je jej má neustále u sebe, ovšem v pouzdru, aby se nepoškodily jeho ostré břity. Dobrou šuplerou změříte vnitřní průměry trubek i vnější rozměry tyčí, trubek nebo plechů a měřícím hrotem i hloubku úzkých děr a závitů.

posuvnemeritko

Když zařizujete svoji domácí kovodělnou dílnu, vybírejte si z kvalitních a kalibrovaných měřidel. Tradiční měřidla mají dlouhou životnost a vysokou přesnost, díky které vyrobíte všechny pomůcky a stroje s dokonalostí. Vaše tvoření vás tak bude skutečně bavit a práce s kovem těšit. A to je přece cílem vašeho hobby. Kutilstvím se bavit a přinášet radost nejen samotnou prací, ale i výsledkem sobě i své rodině.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..