Nejznámějšího knižního detektiva netřeba představovat, ani jeho tvůrce anglického spisovatele Arthura Conana Doylea. Jeho popularita, ač vznikl již před 127 lety, neustále roste. Svědčí o tom množství divadelních i filmových adaptací. V současnosti se těší veliké oblibě televizní zpracování z dílny BBC s názvem Sherlock, které přenáší Holmese z viktoriánské Anglie do současného Londýna.
Pokud jste fanoušky jeho knižních dobrodružství, nebo vás třeba uchvátila osobnost Benedicta Cumberbatche, který Holmese ztvárnil právě v moderním zpracování Sherlock, můžete se přidat k České společnosti Sherlocka Holmese. Tato, dnes již seriozní společnost, sdružuje členy, kteří se zabývají tzv. holmesologií. Je to pavěda, která se zabývá studiem života Sherlocka Holmese. Lidé, kteří se holmesologií vážně zabývají, vycházejí z tzv. kánonu, který tvoří 60 příběhů, které sepsal Doyle.
Pro holmesology už Sherlock Holmes není jen literární postava, ale skutečně existující postava a že jeho dobrodružství nenapsal Doyle, ale dr. Watson sám (Doyle byl jen jeho literární agent). Pokud se k nějaké holmesovské společnosti chcete přidat, musíte splnit tyto podmínky, tedy že Doylea, dá se říci zapřete. Mezi nejznámější společnosti patří The Baker Street Irregulars v New Yorku a právě ta česká sídlící v Praze.
Česká společnost vznikla až v roce 2000, ale dnes už je celkem oblíbená a tvoří ji asi 100 členů. Případné budoucí členy čeká bohatý program: pořádají se zde např. soutěže v kouření dýmky, nekuřáci pak můžou uvítat soutěž ve střelbě, provozují se zde různé hry na detektivy, luští různé kvízy a hlavně debatuje a debatuje. Zkrátka, nudit se zde rozhodně nebudete.
Společnost má i několik stálých akcí. V lednu se koná ta hlavní – Přípitek nesmrtelným. Holmesology bylo totiž vydedukováno, že se Sherlock Holmes narodil 6. ledna 1854. Před Vánoci se pak členové schází na Předvánoční setkání na čaj a pudink paní Hudsonové.
Pokud sem vás tedy dostatečně navnadil, stačí zavítat na stránky společnosti www.sherlockholmes.cz a tam požádat o členství, nebo si jen prohlédnout jejich pěkně vyvedené stránky. Jen dodám, že se za členství platí drobný poplatek, ale můžete být ujištěni, že vaše peníze půjdou na dobrou věc.
Můj článek dospěl až ke svému konci, takže mi nezbývá než říct: Jak prosté, drahý Watsone!