Lenošení – hobby i prokletí

lenositSpousta lidí si jako svůj koníček zvolila „nic nedělání“. Lenošení v křesle, u televize, na pohovce či pouhé zírání do zdi. Odprošťují se tak, svým vlastním způsobem, od každodenních problémů a hlavně stresu. Berou to jako jakousi formu relaxace.

Lenošení forma relaxace

Myšlenky na něco hezkého a příjemného dovolují uvolňovat ztuhlé svalstvo. Hodit nohy na podložku a jen tak lenošit. Je to krásná představa. Jenže jen málokdo má takové privilegium. Většinou si to mohou dovolit tzv. „Vlci samotáři“. Jsou to lidé, kteří nemají žádné závazky a povinnosti. Obvykle se tímto koníčkem vyznačují hlavně mladiství.

Než se doma ve dveřích zjeví rodiče, děti se nejraději věnují právě lenošení. Proč se věnovat domácím úkolům a povinnostem? Hodit batoh s učením do kouta a usadit se u televize, je přece mnohem lepší. Krásný to koníček, že? Dospěláci si však také s radostí a nadšením vrhají na nic nedělání. Jakmile si splní své pracovní i soukromé povinnosti, snaží se myšlenkami oprostit od reality.

Dost často se také stává, že dotyčný „lenoch“ upozorní jiného člena rodiny, aby na něj (na ni) po určitý časový úsek vůbec nemluvil. Většinou se to stává, jako reakce na nějakou předchozí stresovou situaci. Například pokud vás někdo naštval v zaměstnání. Místo toho, abyste si svou následnou zlost vybíjel/a doma na někom z rodiny, raději doslova „vypnete“. Usadíte se do křesla, nebo se zavřete v pokoji a budete jen tak sedět či ležet a zírat do zdi. Na nic nemyslíte, jen zíráte. Teprve po určité době opět začnete vnímat své okolí, ale tentokrát jste již plni klidu.

 Výhody a nevýhody tohoto koníčku

Výhodou lenošení je odpočinek těla i ducha. Nevýhodou zase, že to netrvá věčně. Hlavně pokud máte rodinu, o kterou se musíte starat. Stejně se budete muset jednou zdvihnout a jít něco dělat. Nemělo by se na to zapomínat. Lenošit na úkor ostatních není vůbec dobré. Nemuselo by se vám to vyplatit.

Odpočinek si lze užívat jen tehdy, pokud tím neohrožujete chod vlastní domácnosti. Dokážete  si představit, jak by to dopadlo, kdyby jste lenošil/a v práci? Dostal/a byste okamžitý vyhazov. No, a doma by to mohlo dopadnout úplně stejně. Nikdo totiž nemá rád za partnera někoho, kdo doma neustále nehne ani prstem!

Takže můžete brát lenošení jako svůj koníček, ale pozor, aby se nakonec nestal vaším prokletím. S tímto koníčkem možná nadchnete sám sebe, ale ne vždy jím bude nadšené vaše okolí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..