Horolezectví – hodně nebezpečný koníček

horolezectvyAdrenalinový zážitek, životní styl, souznění s přírodou, relax  nebo sport, to vše charakterizuje horolezectví. Vzniklo až v 19. století, odkdy se považuje za vážený obor i sport. Úplné počátky ovšem nalezneme už v časech, kdy se první lidé vydávali do hor za lovem divé zvěře.

V dnešní době existuje mnoho různých druhů horolezectví, které můžeme nejlépe rozdělit podle zdolávaného terénu. Horolezectví určitě není pro každého, jelikož patří mezi nebezpečné a fyzicky i psychicky náročné záliby.

Alpinismus – příroda volá

Jak z názvu čiší, původ tohoto základního horolezeckého stylu hledejme v majestátném pohoří Alpy. Obecně lze za Alpinismus považovat prosté zdolávání hor, ale ukrývá v sobě celou řadu různorodých činností. Jeho součástí totiž jsou třeba skialpinismus, výškové horolezectví, pěší túry, výstupy po ledu a sněhu nebo lezení po skalách. Alpinistické výstupy mohou trvat i mnoho dní.

Alpinismus je oblíbená činnost pro milovníky přírody, kteří si mohou do sytosti užít krásu a čistotu horské přírody. Také se pro někoho stal smyslem života a zdolávání velehor celého světa patří mezi cíle mnoha opravdových nadšenců či profesionálních horolezců. Například Mt. Everest má reputaci svatého grálu světového horolezectví. V Česku jsou horské túry velmi oblíbené a Alpinismus v české menší míře začíná být populární.

Lezení po pískovcích – hezky česky

Typicky česká záležitost, přičemž i svůj původ má v Adršpašských skálách, kde proběhly na začátku 20. století první pokusy o zdolání těchto stěn. Pískovcové lezení obsahuje specifické znaky jako používání textilního jištění nebo magnesia na ruce. Rozšířené je všude tam, kde se nacházejí pískovcové skály, ale pro jeho obtížnost si na něj troufnou především ostřílení horolezci. Jde o velmi nebezpečný a namáhavý druh horolezectví, a proto se nedoporučuje provádět pískovcové výstupy o samotě. Lépe se to táhne ve dvou.

Související:  Driftování jako zajímavý koníček

Bouldering – tak začínají horolezci

Toto horolezecké odvětví pochází Británie. Provozuje se na malých skalách či větších balvanech, kde nehrozí žádné nebezpečí, jelikož jde o druh lezení bez jištění. Potřebujete jen někoho na asistenci či jištění rukama a měkkou podložku na dopad. Bouldering vždy fungoval k tréninku horolezců, avšak dnes ho řadíme i mezi sportovní lezení. Kvůli malému riziku zranění a celkem nízké náročnosti je oblíbený i jako zábavný volnočasový koníček

Drytooling – led a skála

Jedná se o lezení po ledu a následně i po skále pomocí cepínů a maček. Drytooling se řadí mezi sportovní horolezectví, ale provozuje se i jako volnočasový koníček. Závodní lezení se odehrává na uměle vytvořených tratích, které se postupně stále zdokonalují a ztěžují. Každý rok probíhá Světový pohár v Drytoolingu, jenž se pomaličku probíjí do širšího povědomí společnosti.

Přírodní Drytooling je vhodný pro jinak těžko zdolatelné skály či jeskyně, jež se však pomocí správné Drytoolingové techniky a vybavení dají zvládnout. Rozšířený je nejvíce v Alpských zemích a Severní Americe, ale provozovat se dá i u nás. Pro svoji fyzickou náročnost není vhodný pro každého.

Buildering – adrenalin se vším všudy

Extrémní adrenalinová činnost, která je ve většině případů ilegální. Za Buildering pokládáme lezení na lidmi vytvořené objekty, přičemž nejrozšířenější je komunita ve Spojených Státech Amerických. Často tyto nadšence vídáme v televizi, když se pokoušejí vylézt po stěně mrakodrapu, na most nebo nějakou vysokou věž. Buildering lze považovat za zvláštní životní styl, jelikož se mu věnují jen opravdoví adrenalinoví fanatici. Jedná se o vysoce nebezpečný koníček, kterému se raději vyhněte a vyrazte do přírody.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..