Existuje mnoho nadšenců, jež si za svůj nejoblíbenější koníček vybralo rybaření. Je to krásný, i když mnohdy velmi nákladný koníček. Rybaření není výsadou jen mužů, ale i leckterá žena v tomto netypickém hobby, našla oblibu. Začátečníci i profesionálové si musí vyřídit nejdříve mnoho formalit a věcí, než vůbec budou moci usednout u vody.
Co je potřebné k vyřízení formalit?
Důležitou formalitou je vyřízení rybářského lístku či povolenky na nejbližším rybářském svazu. K jejich získání je však potřeba složit rybářské zkoušky. Jakmile jsou tyto zkoušky složeny, nic nebrání tomu, aby vám byla vystavena povolenka. Můžete začít s rybařením. Ceny a druhy povolenek se liší, a proto se obraťte na rybářský svaz, kde vám rádi a ochotně sdělí veškeré potřebné informace. Také by vám měl být předán seznam revírů, v nichž lze s vaším druhem povolenky rybařit.
Tím, že jste získal/a povolenku ale rozhodně nemáte vyhráno. Bez náležitého vybavení se totiž rybařit nedá. V mnoha obchodech, které se zaměřují právě na rybářské vybavení vám dozajista velmi dobře poradí. Zaměstnanci těchto obchodů jsou odborníci ve svém oboru, a proto s přehledem a snadno dokáží nabídnout vhodnou výbavu pro začátečníka. Za rozumnou cenu se dá sehnat vše, co potřebujete. Existují i různé sety, v nichž je obsaženo úplně vše.
Mezi základní vybavení rybáře patří kvalitní prut (volba záleží na druhu lovené ryby a revíru), navijáky (nejlépe s přední i zadní brzdou), háčky, návnadu (lze zakoupit přímo v rybářských potřebách), podběrák, židličku, „policajta“ (tzv. signalizátor), občerstvení, oděv a popřípadě obuv (laicky řečeno „lováky“). Pokud nechcete vše tahat v igelitových taškách, sežeňte si rybářskou tašku, do které vše pohodlně naskládáte. Je však také potřeba obrnit se obrovskou trpělivostí. Bez ní se totiž dozajista neobejdete.
Jakmile jste takto vybaveni, vůbec nic vám nebrání, abyste vyrazil/a k vodě a začal/a rybařit. Mnoho rybářů nechodí k vodě jen lovit ryby. Chodí si tam i odpočinout od všedních starostí života. Je to jakýsi způsob relaxace. Ticho a klid má zázračné účinky na vaši duši. Ne vždy je nutností něco ulovit. Radost a nadšení z vašeho nového koníčku je něčím nenahraditelným. Sice strávíte mnoho hodin sezením u rybníka či řeky, aniž byste něco chytil/a, ale úlovek není tím nejdůležitějším.
Pokud se vám však přeci jen poštěstí nějakou tu rybičku ulovit, máte vyhráno na celé čáře. Mnoho rybářů i přestože rybu chytí, ihned ji pustí zpět do vody. Nejde jim o ukojení hladu po jídle, ale spíše po samotném zážitku lovce a jeho oběti. Ti, kteří nepohrdnou správně velikou rybou, ji zapíšou do své rybářské povolenky a rodina ji následně doma zkonzumuje.
Pozor:
Malé rybky musíte pustit zpět do vody. I k vodám chodí kontroly z rybářského svazu. Pokud bude zjištěno pochybení, dostanete na místě tučnou pokutu. Svazem je dána hranice velikosti lovených ryb a správné zapisování úlovků. To vše může vést k pokutě.
Když nic neulovíte, nelámejte si s tím hlavu. Žádný učený z nebe nespadl. Co se nepovedlo dnes, může se povést zítra. Tak hlavu vzhůru a užijte si váš nově objevený koníček.