Jak dělám drážky do hranolů

Zahrada není jen tráva nebo zelenina či ovoce. Kromě půdy a rostlin je zahrada prostor, kde je třeba udržovat nebo budovat různá zařízení a pomůcky. A to je hlavně moje parketa. Mám rád práci s dřevem. Nedávno jsem se naučil dělat i drážky do hranolů. Odborně se to nazývá přeplátované spoje.


Do nové zahrady je třeba neustále něco. Ať už postavit nebo koupit. A nářadí jsme kupovali i do zahrady i do dílny podle toho, jak jsme to potřebovali. Ale některé kousky strojového vybavení jsou dost drahé, takže jsem se snažil je nahradit tím, co jsem už měl, někdy i za cenu mírně větší náročnosti práce. Zejména když jsem je potřeboval jen jednou.

Takže stále nemám horní ani dolní frézu na dřevo ani cirkulár se stolem. Ale mám dvě okružní pily, jednu s kotoučem 150 mm na akumulátor a jednu s kotoučem 190 mm na 230V. S nimi se snažím udělat co nejvíce, co se dá. Nedávno jsem si vyrobil vodící přípravek, s jeho pomocí dokážu okružní pilou zhotovit drážky do hranolů. Uprostřed i na okrajích.

Přeplátované spoje

Nevymyslel jsem kolo. Odkoukal jsem to na jednom videu, když jsem hledal informace na internetu. Přípravek z desky, vodicí lišty a dvou kolmo upevněných vodících destiček zajistí, že se okružní pila zařezává kolmo na osu hranolu do nastavené hloubky a že každý řez pilou je veden přesně. Odpadá tak nutnost držet pilu pevně v rukou a doufat, že neuhne z určeného směru. Vodící přípravek zajistí přesnost, udrží směr a díky široké základně se pila klouže po jeho povrchu bez vychýlení.

Přípravek pro přeplátované spoje

Spodní krajní vodicí bočnice jsou kolmo na osu přípravku a tak daleko do sebe, aby pasovaly na opracovávané hranoly. Pak už stačí na hranolu na jeho konci nebo i kdekoli ve středu si vyznačit krajní pozice budoucí drážky a na tomto místě zaříznout ruční okružní pilou.

Řezání drážek

Hotové řezy pro přeplátované spoje

Další práce je už pak jednoduchá. Od krajního zářezu posouvám přípravek s pilou dále do drážky, tak asi o šířku kotouče a dělám jeden zářez za druhým, dokud nepřijdu k poslednímu již hotovému řezu. Vytvořím tak více či méně hustý „hřeben“.

Odstranění „hřebenu“

Na závěr kladívkem vyklepu tenké plátky dřeva z drážky a její dno vyhladím nejprve dlátem a na závěr smirkem.

Hotová drážka pro přeplátovaný spoj

Díky tomu přípravku můžu dělat drážky do hranolů nebo fošen v dílně, ale i venku kdekoliv v zahradě, kde mi dosáhne elektrický kabel, nebo mohu využít akumulátorovou pilu.

Konstrukce z přeplátovaných spojů hranolů

Přeplátované spoje mi umožňují zhotovit masivní a pevné tesařské spoje bez nutnosti využívat kovové úhelníky a množství vrutů. Navíc takto zhotovené spoje jsou mnohem trvanlivější, než moderní způsoby spojování dřevěných konstrukcí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..