Jak lépe nakládat s volným časem a získat ho více

Bojujete s nedostatkem prostředků pro setkávání se s přáteli, nebo se nikdy nedostanete k své nejoblíbenější činnosti, neboť jste příliš vytížení?

Mrzí Vás, že již nezažíváte pocit svobody, kdy si můžete jen tak s kamarády někam vyjít a nemít černé svědomí, že pak budete muset dohánět resty? Mnoho lidí řeší podobné problémy a snaží se o změnu okolností v jejich prospěch. Co v takovém případě lze tedy dělat?


Utvořte si pořádek ve svých prioritách: zamyslete se nad tím, co má pro Vás v životě skutečně to největší hodnotu a upřednostňujte tuto záležitost společně s nevyhnutelnými součástmi existence před ostatním. Pokud u něčeho, čemu dobrovolně věnujete dost výrazný zlomek týdne, zjistíte, že se nejedná o nic Vám přínosného, v čemž byste chtěli pokračovat, zkrouhněte dobu věnovanou této aktivitě a zaměřte se raději na své zájmy.

Plánujte si dopředu: nenechávejte nic náhodě a vždy buď připraveni na nadcházející události. Nezáleží na tom, zda jste spíše spontánní člověk a nerozmýšlíte běžně program, postup či způsoby, jak dosáhnout cíle. Jakmile válčíte s nedostatkem času, hodí se každý ušetřený kousek. Sestavit si můžete například večer vždy harmonogram na následující den. Pár minut Vám to sice zabere, nicméně poté ušetří várku stresu, chaosu, nestíhání a úsilí společně s násobkem této doby.

Snažte se dokončovat práci vždy v termínu: nehledě na to, zda studujete, brigádničíte, či jste se již upsali plnému úvazku – zásadně se vyhněte odkládání projektů na poslední chvíli. Komplikace se mohou dostavit kdykoli a sebrat Vám možnost pustit se do povinností na poslední chvíli. Pokud si své resty dokončíte ihned po obdržení jejich znění, budete od nich mít pokoj, čímž získáte prostředek k věnování se odlišné činnosti, jež sice nepovažujete za tolik důležitou, avšak vždy Vám dokáže vykouzlit úsměv na tváři.

Zorganizujte si to ve svém zaměstnání či škole: vzdělání i vydělávání tvoří nedílnou část životů nás všech a pro úspěšnou kariéru se jim nelze vyhnout. Skloubit to však s koníčky občas vyžaduje trochu snahy. Začněte vypořádáním se s anarchií a zavedení systému.

Na závěr: Jakmile si urovnáte své priority a splníte vše, co bylo sděleno v předchozích odstavcích, automaticky získáte čas navíc. Většina lidí, a to nejenom v České republice, ale po celém světě dělá činnosti, o které nestojí. Jinými slovy se zabývají něčím, co je v konečném důsledku ani v nejmenším nenaplňuje. Je tedy potřeba se zaměřit čistě jen na to, co vás dělá šťastnými. Jedině tak budete mít více času na tyto činnosti.

Více času na koníčky: Každý by chtěl více času na koníčky. Je to pochopitelné. Zároveň všichni máme nějaké povinnosti. Ať už se to týká zaměstnání nebo školy, vždy se dá s časem nakládat tak, aby vám nějaký zůstal na vaše koníčky a zájmy. Jen musíte přijít na to, co je pro vás důležité a co naopak není. Jak již bylo naznačováno, udělejte si pořádek v tom, jaké záliby vás baví a rovněž i naplňují. Jedině tak budete skutečně šťastní.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..