Pokaždé, když se ve společnosti „něco děje“, začínají lidé uvažovat nad svým majetkem. Jedna skupina, jak ho ochránit a druhá, jak jej rozmnožit. Obě skupiny zkoušejí investovat do něčeho, co im zajistí ochranu anebo po čase i rozmnožení majetku. Může být tím něčím zlato?
Do čeho investovat, to záleží zejména od zkušeností. A zkušenost je vlastně minulost. Může nám ukázat, co se vyplatilo v minulých časech, ale jak to bude v budoucnu, umí to někdo garantovat? Takže někdo věří bytům na pronájem, někdo investuje do zemědělské půdy, další do akcií nebo obligací. Snad už nikdo nechce držet peníze na účtech v bance, zato stále častěji se hovoří o drahých kovech Na rozdíl od pozemků, které nemůžete odvézt do zahraničí, je zlato velmi flexibilní. Takže do čeho investovat záleží možná i od toho, jak uvažujete o svém budoucím životě a kde ho plánujete prožít.
Když jsme zjišťovaly detaily o trhu se zlatem, zjistili jsme zajímavou skutečnost. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihliček nevyrábí. A mezi uznávané producenty zlatých slitků nepatří ani žádná slovenská mincovna. Na trhu je poměrně úzká nabídka zlatých slitků převážně švýcarských rafinerií. Překvapivě je však cena zlata velmi různorodá. Navyše našinec zaplatí za stejný kus zlata víc, než Němec nebo Rakušan.
Chci-li si koupit slitek stejné ryzosti, stejné hmotnosti a od stejné rafinerie ve stejné oblasti, neměla by být jeho cena stejná u různých prodejců? Nebo alespoň přibližně stejná? Proto jsme si dali práci a ověřovali si, jaká je cena u různých prodejců, abychom si vybrali toho svého. Rozhodné nestačí sledovat cenu zlata na komoditní burze.
Zlaté slitky různé hmotnosti mohu být zajímavým způsobem, jak diverzifikovat riziko ztráty hodnoty svého jmění. Půda může přinášet potraviny anebo příjmy z pronájmu, akcie případné výnosy, ale i ztrátu a zlato pro nás představuje trvalou hodnotu do budoucnosti.