Kdy je korektura textu nezbytná

Pro většinu lidí je koníček konzumní záležitostí. Vynakládají peníze na to, aby se mohli věnovat své zálibě, při které si odpočinou, zabaví či poučí. Že naše hobby stojí peníze, to jsme si už zvykli. Odměnou za to je nám pochvala od lidí, kteří viděli naše výrobky do domácnosti, zahrady či pro děti. Ale hobby, to může být i prezentace našich literárních a grafických pokusů o umění. Moderní technologie usnadňují celý proces publikace.


Kdo by to byl před takovými dvaceti lety řekl, že dnes bude úplně jednoduché založit si blog a na internetu zveřejňovat své povídky nebo básně. A že kromě času nás to nestojí téměř žádné peníze a přitom snadno umíme získat publikum. A stejně tak snadné a technicky jednoduché je napsat a vydat ebook, elektronickou knihu. Například o tom, jak jsme cestovali za pár peněz po Asii nebo jak pěstujeme exotické rostliny v našich klimatických podmínkách.

Čtenost a úspěšnost článků, povídek nebo cestopisů či návodů a příruček je dána nejen stylem, jakým jsou psány a kvalitou obsahu, ale i technickou stránkou psaného textu. Jak dobře a jednoduše se nám čtou. Vždyť si jen vzpomeňte, jak jste nedávno četli na internetu jistý komentář a do očí vám bily všenchy ty, překlepli a chybné interpunkci špatné formátován ítextu a úpravy stránek. Autor je fundovaný v problematice, rozumí jí a dává jasné návody k vyřešení problému, jen by měl po něm někdo ten text přečíst a opravit ho.

Právě korektura textů odlišuje dobrý text od kvalitního. Detaily rozhodují a přestože využijete kontrolu pravopisu a překlepů ve vašem textovém editoru, neubráníte se drobným nedostatkům a ne zcela správným slovům. Drobná záměna slov udělá váš text výstižnější a údernější či zajímavější. Pohled na váš text očima odborníka na stylistiku či typografii vám zajistí, že bude i na pohled příjemnější.

Ať už odevzdáváte vytištěnou diplomovou práci jako absolvent vysoké školy nebo zveřejňujete ebook jako protagonista vašeho koníčka, korektura textů je nezbytnou součástí přípravy textu pro publikaci na veřejnosti.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..