Kdy vyrazit se psem poprvé na cvičák? A co sebou?

U malého štěňátka je nejlepší začít s výchovou a výcvikem co nejdříve. Ideálně ještě v době, kdy vaši výchovu bere jako hru a nesnaží se nad vámi dominovat. Jestliže chcete mít z vašeho štěňátka později právoplatného a poslušného člena smečky, vyrazte s ním na cvičák co nejdříve.

Podmínky pro vstup na cvičák

Jakmile má váš pes pravidelně začít chodit do společnosti dalších psů, je nutné, aby byl řádně očkován. Se štěňátkem je možné zpočátku chodit do psí školky, kde proběhne socializace a první kontakt s jinými štěňátky. Ta je velmi důležitá pro následný další život psa. Každý cvičák může mít ale pravidla pro vstup či socializaci psů nastavena jinak, a proto je důležité vybrat si takový, který vám bude nejvíce vyhovovat. Nebojte se vyzkoušet se psem více cvičáků a ukotvit až na tom, kde to pro vás oba bude opravdu nejlepší. V každém případě ale sebou nezapomeňte sáčky na psí exkrementy. Žádný majitel hřiště po vašem mazlíčkovi uklízet nebude.

Co vás na cvičáku čeká?

Většina lidí má představu, že se na cvičáku naučí pes povely, jako sedni, lehni anebo se dozví, jak naučit psa aport. Dobrý cvičák ale naučí pána a psa také vzájemné komunikaci a naslouchání. Páníček se také dozví, jak adekvátně reagovat na případný psí neúspěch a především se štěňata otrkají a naučí se hrát si mezi sebou tak, aby si vzájemně neublížila. To se jim bude pro budoucí život hodit.

Co sebou na cvičák?

Kromě již zmíněných sáčků na psí exkrementy si sebou rozhodně vezměte také obojek a vodítko. To by mělo být rozhodně pevné, u malého štěňátka zatím na navíjecí zapomeňte. A to opravdu nejdůležitější, co rozhodně nesmíte zapomenout, jsou pamlsky, které bude pejsek dostávat za odměnu. Kromě nich můžete vzít také jeho oblíbenou hračku, se kterou mu necháte si chvíli pohrát, pokud se mu něco povede. Na pamlsky se může hodit pamlskovník. Nahradí jej ale spolehlivě také ledvinka anebo jen hlubší kapsa u bundy. Při odměňování buďte rychlí. Hned, jak se psovi něco povede, odměňte ho. Jakmile to uděláte později, už by si s úkonem odměnu vůbec nemusel spojit. Na cvičák se hodí také cestovní láhev na vodu s pítkem pro psa anebo miska. Domluvte se ale s trenérem, je možné, že právě misky s vodou budou k dispozici na místě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..