Kompakty nebývají prachotěsné

Tak jsem právě vyřadil z užívání malý kompaktní digitální fotoaparát Canon A2500. Po dvou letech používání. Mechanicky stále dobře funguje (objektiv zoomuje bez problémů), baterka je stále dobrá, na SD kartu zapisuje bez problémů. Skvěle zaostřuje a nemá problém správně zaclonit. Jen na snímcích se objevily tmavé skvrny.Při focení proti rozmanitému pozadí na široké ohnisko jsou téměř neviditelné. Ale při přiblížení nebo proti jednobarevné ploše jsou ty škrvnky viditelné, ba přímo až rušivé. Jako kdybych fotografoval přes roj much.

karancsag

Skvrny na fotkách jsou na stejných místech bez ohledu, jaký zoom nastavím. Jen při širokém ohnisku jsou méně viditelné, při maximálním přiblížení jsou vysloveně rušivé. A objevily se náhle. Při analýze toho, co způsobilo tento problém, že Canon A2500 je prakticky nepoužitelný, jsem si musel uvědomit, jak jsem se k němu choval v posledních měsících.

Koupil jsem ho před více než dvěma lety. Tím nechci říci, že nedávno padla záruka, protože to s dvouletou záruční lhůtou nemá nic společného. Ba dokonce jsem tento kompakt téměř vždy nosil v pevném pouzdře. Zde bych zdůraznil slovo téměř. Protože v jarních a letních měsících tohoto roku jsem téměř každý den chodil odpoledne do zahrady, kde jsme sázeli ovocné stromy, keře, pěstovali zeleninu a já jsem si tu zřídil malou truhlářskou dílnu, kde jsem vyráběl různé pomůcky a stojany do zahrady i domu. A hned po vystoupení z auta jsem vybral Canon z pouzdra a vložil ho do kapsy montérek.

Přestože jsem v té kapse téměř nikdy nic jiného nenosil, neubránil jsem se tomu, že kapsa byla plná prachu. Ba dokonce jsem několikrát musel odstraňovat prach i z objektivu, přestože je ve vypnutém stavu krytý lamelami. Párkrát jsem prach odstraňoval taky z pláště objektivu. A přestože jsem se snažil udržovat si kapsy kalhot čisté, prach se tam vždy dostal a dostal se na fotoaparát. A nejen na něj, ale i dovnitř.

Podle chování zoomu to vypadá, že prach se dostal na snímač fotoaparátu. Když jsem podle návodu na internetu rozebral plášť tohoto kompaktu, našel jsem pod ním množství prachu. Neměl jsem ale odvahu odstraňovat LCD a jeho přípojné ploché vodiče, abych se dostal k čidlu. Tím bych při mé šikovnosti jistě celý foťák dorazil. Nemá to cenu, když za cenu pod tři tisíce mohu koupit jakýkoli jiný kompakt, který budu moci nosit do zahrady nebo na kole. Ale už vždy po expozici půjde zpátky do pouzdra.

Protože malé levné kompakty nejsou prachotěsné. Ačkoli předtím dobře sloužil půldruhého roku, stačilo pár měsíců práce se dřevem, kde o prach není nouze, a je po foťáku. Zvykl jsem si na něj a je mi za ním líto. Teď jsem ve fázi, kdy si vybírám nový kompakt. Mám i jiné fotoaparáty, ale výhoda kompaktů je, že se snadno vejdou do kapsy. Jen ta kapsa musí být opravdu čistá.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..