Foťák ze záložny

compact To, že rád fotografuji, není žádné tajemství. A ne jen mobilem. Přestože se mezi lidmi traduje, že mobily mají skvělé foťáky, já ho používám jen sporadicky. Nefotím pro dokumentaci a „pro jistotu“, mám rád hezké fotky. Takže když fotografovat, tak fotoaparátem. A někdy umíte sehnat slušný foťák opravdu za dobrou cenu.


Fotit jen proto, abych fotil, jak většina majitelů smartphonů, není můj šálek kávy. Ani nesdílím fotky čehokoliv s kýmkoliv na Facebooku či jiných sociálkách. Ale ani nenosím zrcadlovku na každém kroku. Tu si beru, když jdu vysloveně ulovit nějaké pěkné záběry nebo když cestuji dál, kde předpokládám zajímavé možnosti i trochu času na vyřádění se s fotoaparátem v ruce. Zkrátka pro takové to domácí focení je nejlepší asi kompaktní fotoaparát. Vejde se do kapsy, je nenápadný, není těžký a v rámci svých možností dělá dobré fotky, lépe než mobily a smartphony.

Když jsem nedávno přišel o jeden takový digitál, zvažoval jsem jak koupit druhý, jaké by měl mít parametry (nechtěl jsem příliš mnoho megapixelů, protože to v konečném důsledku jen žere z paměťové karty i disků) a mrknul jsem se do dvou obchodů ve městě, co mají v nabídce a kolik za to chtějí. Nadšený jsem nebyl ani z jednoho. A jak jsem tak kráčel městem, uviděl jsem záložnu. Ze zvědavosti jsem nakoukl, ale fotoaparáty neměli, nabídli mi smartphone. No v druhé zastavárně jsem si mohl vybrat z více digitálů do kapsy.

digital-camera

A vybral jsem si. Za pár stovek korun jsem si odnášel zánovní kompaktní digitální fotoaparát s pětinásobným zoomem, paměťovou kartou, originální krabicí i návodem a DVD s programy. Téměř zdarma a málo používaný přístroj.

Levný foťák, který navíc mohu kdykoliv nahradit podobným a podobně levným přístrojem není problém nosit v kapse nebo vozit na kole bez strachu, že se mu něco stane. Samozřejmě, že nabídka fotoaparátů v zastavárně není tak široká, jako v obchodech nebo na internetu. Ale když mi takový kompakt spadne na zem nebo ho zašpiním, nebude mi ho líto. A kdybych ho musel každý rok nahradit druhým, při těch cenách, za jaké se v záložnách fotoaparáty prodávají, si mohu po čtyřech letech říct, že jsem se dostal na cenu nového, který by po čtyřech letech byl dávno po záruce a pravděpodobně i po životnosti.

Občas se vyplatí nakouknout do zastaváren. Dají se tam koupit zajímavé věci za zajímavé ceny.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..