Pokud chcete začít cokoliv vytvářet, je třeba nejprve vše potřebné nakoupit. Po příchodu do specializovaného obchodu si však můžete připadat jako ve filmu Alenka v říši divů. Kolem vás je najednou mnoho druhů barev a ne jen tempery či vodové barvy, dále různé nádoby a štětce, pro které neznáte využití. Není ale nutné utvářet chaos. Výběr správného náčiní není tak obtížný, jak se na první pohled zdá.
Kde?
Nakupovat umělecké potřeby můžete na vícero místech. Nejvíce vysoce kvalitního náčiní najdete samozřejmě v papírnictví a obzvlášť v těch specializovaných s oddělenou místností čistě pro uměleckou tvorbu. Určitě si buďte jistí, že do takových potřeb zainvestujete. Jsou kvalitní a lépe se vám s nimi bude pracovat. Rozdíl ve výsledku je oproti levnějším variantám také dosti znatelný. Dále se dají některé potřeby, které nemusíte nutně kupovat za příliš vysokou částku, najít i v hypermarketech. Jedná se například o stojany, různé palety či špachtle.
Malířské stojany
Stojan si můžete zakoupit buď v celé výšce od země, nebo menší – stolní. Ty jsou ideální, pokud máte malý pokoj a raději si sednete ke stolu a malujete. Navíc nehrozí, že barva skončí i na něčem jiném. Stolní jsou levnější, vyjdou vás na 100 až 400 korun. Ty velké seženete často za více než 1000 korun, avšak vydrží vám opravdu dlouho a jsou pěkné i jako dekorace.
Kvalitní štětce
Štětce nekupujte v hypermarketech. Obzvlášť v případě, že hodláte malovat olejovými barvami. Budou tvrdé, špatně použitelné a štětiny se rychle začnou lámat. Kupujte si různé druhy od větších po nejmenší. Dají se sehnat kulaté, placaté i oválné. Cena za jeden se pohybuje kolem 20 korun.
Pokud chcete zkusit ještě něco nezvyklého, pořiďte si špachtle. Plastové jsou levnější, sada vás vyjde na 80 korun. Kovové jsou ale samozřejmě profesionálnější a sada vás může vyjít i na 200 korun. Ovšem jedná se opět o úplně rozdílný typ malby, který může mít velmi zajímavý výsledek.
Ředidla barev
Ředidla jsou důležitá. U olejomaleb je třeba mít olej či terpentýn. Terpentýn je však jedovatý a silně zapáchá. Pokud to nechcete riskovat, vsaďte na další varianty. Je třeba počítat i s tím, že každé ředidlo schne jinak dlouho a například lněný olej barví bílou barvu do žluta. Často v popisku či po chvilce hledání zjistíte, které se hodí pro první vrstvu a se kterými pracovat dál. Vyrábí se ale i například bezzápachový terpentýn. Záleží na tom, co bude vyhovovat vám.
Samotné barvy
Barvy vás mohou vyjít draze. Tempery jsou velice levnou záležitostí, ale pokud to s malováním myslíte vážně, nakupte například olejové. Využívali je již klasikové za dob renesance a vyznačují se dlouhou výdrží. Značka Phebeo je poměrně dostupná, ale opravdovou kvalitu vám zaručí Umton. Za jednu barvu dáte přibližně 44 korun – dá se ale sehnat i za 100 korun. Je třeba se rozmyslet, jakou přesně chcete. I bílá barva má různé druhy. Existuje krycí, podkladová či titanová. Pro normální malbu kupujte titanovou, a dále vybírejte dle odstínů a zda-li je barva spíše teplejší či studenější. Dále jsou zajímavé i akrylové barvy, se kterými můžete malovat na různé povrchy, či anilinové, které jsou podobné vodovým, jen si s nimi vyhrajete spíše.
Na závěr
Na konci je třeba výsledek zafixovat. Fixační sprej může mít matný či lesklý finiš a cenově vás vyjde na 100 až 300 korun. Zvolte spíše kvalitnější, jelikož fixativ zaručí dlouhodobou výdrž a jistě nechcete, aby se po určité době kvůli nekvalitní fixaci začal rozpadat.