Rekreační zahradničení – rýpání a vrtání v zemi

zahradniceniS příchodem jara začíná i období zahradničení. Pro mnoho z vás se stala tato kratochvíle i obrovským koníčkem. Rýpání a vrtání se v zemi je něčím výjimečným. Někteří lidé péči o svou zahradu berou velmi vážně a zároveň tím i jakýmsi způsobem relaxují.


Jakmile dorazí domů z práce, navlečou si holinky, tepláky, rukavice a vyrazí na svou oblíbenou zahradu. Za domem či ve větších městech do zahrádkářské kolonie. Tomuto koníčkovi se lze věnovat po celý rok a je vhodný pro každou věkovou kategorii.

Pojem zahradničení

Pod pojmem zahradničení si lze představit mnoho. Sekání trávy, plení plevele na záhoncích, zasívání zeleniny či opečovávaní ovocných stromků. Každé roční období obnáší své.

Na jaře se kypří půda, odplevelují záhonky, zasévají semínka zeleniny, sází stromky nebo se po zimě začíná sekat tráva.

V létě se převážně stará o již zasetou úrodu. Zalévání, plevel, střihání stromků, průběžné sekání trávy či postřik proti škůdcům. Ti, kteří milují květiny a požehnaně jimi obdařili svou zahrádku, mají možnost jejich květy ozdobit svou domácnost. Některé druhy zeleniny a ovoce se již dají sklidit, stejně tak jako některé odrůdy jablek. Keře ostřihané zahradnickými nůžkami mnohdy vypadají jako nádherná umělecká díla. Obrovská úroda či nádherný pohled na obsypané jabloně, je něco nezapomenutelného.

Na podzim se sklízí další plody vzrostlé a vypěstované díky vaší láskyplné péči. Dále vás dozajista čeká péče o celkový vzhled a dojem celé vaší zahrady. Hrabání listí, které opadalo z ovocných stromů, dokáže zabavit na mnoho a mnoho hodin či dní. Protože co jeden den shrabete a sklidíte na kompost, můžete další den na stejném místě uklízet znovu. Zahrada se pomalu začíná připravovat na zimní spánek. Tzv. zazimování. Ochránit některé dřeviny, keře či úhledně uspořádané skalky je často velmi náročné i nákladné. Pokojové květinky, které až dosud trůnily venku na vaší zahrádce, je třeba opět přesunout do vnitřních prostor.

V zimě by si mohl někdo myslet, že práce na zahradě skončila. Chyba. Vždy se něco najde, co je třeba udělat. Některá se skalniček přímo vyžadují promrznutí. Koncem zimy by se měl provést ořez okrasných dřevin. V poklidu domova si pak v tomto období můžete připravovat osení na jarní sadbu.

Proč milovat zahradu

Někteří dozajista práci na zahradě spíše berou jako povinnost než zábavu. Ale i tak se dá spojit příjemné s užitečným. Dobrý pocit s dobře udělané práce. Pohled na nevzhledně upravenou zahradu by asi nikoho příliš nenadchlo. Ale ten, kdo tyto práce vykonává s láskou a trpělivostí bude odměněn nejen bohatou úrodou, ale i oceněním jeho tvrdé práce. Rodina i cizí lidé rádi spočinou zrakem na pestrobarevných záhoncích plných voňavých květin, či obsypaných ovocných stromech.

Navíc si při rytí v zemi dokážete velmi dobře vybít svou špatnou náladu. Ticho a klid kolem také dokáže přímo zázraky. No a ti, kteří nemají možnost využití zahrady, mohou zahradničit i doma. Květináče to vždy jistí (pokojové květiny, bylinky v truhlících apod.). Vybavte se trpělivostí, potřebnými zahradnickým nářadím a dobrou náladou. Bude zcela jistě oceněna.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..