Tenis – hra gentlemanů

tenisTenis je jedním z nejoblíbenějších sportů či koníčků dnešní doby a jeho popularita všude na světě stále stoupá. Je to dáno hlavně tím, že tenis mohou hrát takřka úplně všichni bez rozdílu pohlaví či věku. Talentované děti se touží stát profesionály, které vidí hrát v televizi o závratné částky. Naopak senioři v požehnaném věku provozují tenis rekreační většinou ve formě čtyřhry.

Tenis jednoznačně zažívá zlatý věk. Na sportovních stanicích v televizi tvoří základ vysílání společně s fotbalem. I kvůli zvýšené mediální propagaci se tenis pomalu stává jedničkou ve volnočasových aktivitách. Tenisové areály už dnes najdete úplně v každém městě, takže se tenis dá hrát téměř po celé České republice.

 Co k tenisu potřebujete?

K hraní tenisu si musíte především najít vhodnou raketu. Moderní rakety jsou takřka pro každého a lze vyhledat tu pravou pro vás. Určitě se řiďte radami odborníků, ať už je to trenér nebo prodavač, jelikož raketa dělá vaší hru. Existuje mnoho variant s různými vlastnostmi jako velikost, hmotnost, vyvážení, počet strun a napětí výpletu, proto věnujte dost času výběru vaší vyvolené rakety.

Nezbytnou součástí tenisu jsou míčky, které nazýváme tenisáky. Obvykle mají žlutou barvu a tvoří je guma nahuštěná vzduchem a obalená látkou meltonem. Různé druhy míčků se liší v rychlosti a odskoku. Dále potřebujete mít, kde hrát. K tomu vám poslouží tenisový kurt, který najdete v tenisovém klubu skoro v každém městě.

Tenisový kurt – hřiště snů

Ukážeme si nejdůležitější údaje tenisového kurtu. Základní čára neboli base line je dlouhá 8,23 metru při dvouhře a 10,97 metru při čtyřhře. Postraní lajny vedou od té základní až k síti a jsou 11,89 metru dlouhé. Vymezený prostor pro umístění servisu má parametry obdélníku o stranách dlouhých 6,40 metru a 4,11 metru. Dvorec je rozdělený na poloviny 1,07 metru vysokou sítí, přičemž při dvouhře ji vždy podepírají na každé straně sloupky a uprostřed stahuje síť páska nazývaná wimbledon.

Kurty můžeme dělit na halové anebo venkovní. Mnohem významnější je ovšem rozdělení podle povrchu, na kterém se hraje. V zásadě existuje pět hlavních povrchů a těmi jsou antuka, tráva, beton, umělý povrch a koberec. Každý jeden z nich má úplně jiné vlastnosti. Liší se od sebe rychlostí, odskokem míčku a na každém povrchu se dá jinak pohybovat. Antukové, travnaté či betonové dvorce jsou převážně venkovního typu a umělé směsi a koberce mají zase své využití pod střechou.

Hra – není to zase tak složité

Vracejte míček na soupeřovu polovinu co možná nejčastěji, nejpřesněji a nejtvrději, jak zvládnete a pak možná vyhrajete. Je to jednoduché, ale také hodně zlehčené. K tomu abyste vyhráli celý zápas, potřebujete získat dva a někdy tři sety. V setu se vždy po odehraném gamu střídáte na servisu a na returnu. Jeden set tvoří šest někdy sedm gamů, pokud vyhrajete 6:0, uštědříte svému soupeři potupného kanára. Když je stav 6:6 na gamy, hraje se tie-break neboli zkrácená hra do sedmi bodů. K zisku jednoho gamu potřebujete vyhrát jednotlivé výměny neboli fifteeny, které postupně počítáme následovně 15:0, 30:0 40:0 a pak zisk gamu. Pokud bude skóre 40:40, nazýváme ho shoda. Pak pro někoho následuje výhoda, a když vyhrajete i druhý bod, vyhrajete game.  No, možná to tak úplně snadné není.

Základy tenisu – najděte si trenéra

Jak pro děti, tak i pro dospělé je výborné najít si osobního trenéra tenisu, který vás pomalu naučí hrát tenis. Začnete s pilováním základních úderů forehandu a backhandu od base line. U backhandu si musíte vyjasnit, zda budete hrát jednoruč nebo obouruč. U forehandu hrajeme takřka jen jednoruč. Postupně do těchto úderu přidáváte topspin neboli horní rotaci a získáváte tak větší kontrolu nad údery. Po zvládnutí základních tenisových úderů se učíte servírovat, což je ovšem velmi těžké a nepočítejte s tím, že se vám bude dařit hned od začátku. Ne nadarmo se říká, že servis je nejtěžší tenisový úder. Nakonec se budete pokoušet i voleje či smeče na síti a slizované údery neboli údery jednoruč se spodní rotací od základní čáry.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..