Tenis spojení fyzičky, psychiky a zábavy.

tenis-2Lidé, kteří milují sport v jakékoliv podobě si mohou za svůj koníček zvolit i tolik oblíbený tenis. A proč by také ne, vždyť se tím dá spojit fyzička, psychika i velká zábava. Je však třeba si nejdříve určit cíl svého snažení. Zda tenis chcete hrát pouze rekreačně či dokonce profesionálně.

Kdy začít s tenisem

Většina tenisových trenérů tvrdí, že nejvhodnější věk pro start do tohoto odpočinkového sportu je u dětí mezi 5. a 6. rokem. Tehdy totiž začínají děti vnímat určitý pravidelný denní režim a lépe přijímají pokyny. Existují však také ale už i vybavení určená pro děti tříleté. Věk však v tomto sportu nehraje vůbec žádnou roli. Lze s ním začít vlastně prakticky kdykoli. Tenis mohou hrát děti, muži, ženy i senioři. Prostě kdokoliv. Tak co vyzkoušet tenis?

Vybavení na tenisové hrátky

Každý začátečník by se měl vybavit potřebnými sportovními potřebami. Velmi důležité jsou boty včetně ponožek, které jsou speciálně uzpůsobeny pro povrchy kurtů. Dále se dají v mnoha sportovních obchůdcích sehnat různé sukýnky, šortky, trička, kalhoty i bundy. Pokud však nechcete utrácet nehorázné sumy za speciální oděv a obuv, pak postačí obyčejné tenisky a nějaké pohodlné  volnější oblečení. Prostě to, co vám vyhovuje.  Nejdůležitější je však samotné náčiní, bez něhož by se tenis vůbec nedal provozovat.

Výběr tenisové rakety

Existuje nepřeberná škála možností. Pro ty nejmenší byly vytvořeny dokonce tréninkové rakety, vhodné již od tří let. Vyznačují se velkou hlavou, jež umožňuje vyšší šanci úspěšného trefení míčku (L0 až L2). Rukojeť se prodlužuje a je ovlivňována stářím a výškou dítěte. Také je potřeba dbát na váhu rakety. Děti potřebují raketu lehčí. Ženy dávají raději přednost i určitému vzhledu. Barevné a s menší vahou pro lepší „grif“, než u mužů (L2 a L3). Jsou určené přímo pro ženy, ať již pro začátečnice, tak i pro pokročilé.

Všechny tyto rakety nemusí být pořizovány příliš draho. Drahota nedokáže nahradit talent ani odhodlání něčeho dosáhnout, nebo si jen tak užít legraci. Raketa musí být rovná. Tvoří ji struny, jež jsou střídavě propletené nebo svázané a připojené k rámu rakety. Dle oficiálních nároků by celková délka neměla přesahovat 73,66 cm. Rám zase nesmí mít celkovou šířku větší než 31,75 cm. Plocha výpletu by se měla vejít do celkové délky asi 39,37 cm a výšky 29,21 cm. Stačí se však poradit v obchodě se sportovními potřebami. V tenisových školách či kurzech je mnohdy možnost z počátku si raketu i zapůjčit.

Jak začít a co je důležité

Pokud se necítíte  na samovýuku, sežeňte si tenisového trenéra. Na internetu lze najít mnoho odkazů na tenisové školy či krátkodobé i dlouhodobé kurzy. Tam vás provedou krok po kroku základy. Upozorní vás na to, jakých chyb se máte vyvarovat. Pravidla však bývají stejné, jak u odborníků, tak i v případě, že budete trénovat, jen tak doma na zahradě.

Je třeba si zvolit, zda se chcete věnovat dvojhře nebo čtyřhře. Určete si cíl, který vás bude krok po kroku provázet a dovede vás ke zdokonalení a zlepšíte se. Nikdy však nemějte příliš velké ambice, kterých nakonec nemusíte ani dosáhnout. Hlavně neklaďte příliš vysoké nároky na vaše děti. Spíše byste jim tento koníček znechutily a začaly by ho nenávidět stejně silně, jako vás samotné.

Tréninky tenisu se nedoporučují více než 2 krát týdně. Jelikož dochází k fyzické i psychické zátěži, je nutné také chránit lokty. Lokty jsou nepřirozeně namáhány otřesy a vibracemi při dopadu míčku na raketu. Proto také byla vymyšlena i zdravotní raketa pro začátečníky. Je pravidlem, že u praváků je zatěžována více pravá polovina těla a u leváků zase levá. Proto je velmi důležité posilovat celé tělo. Odborníci doporučují kombinovat tenis s dalšími sportovními disciplínami, jakou jsou plavání a posilování za pomoci vlastního těla (činky nejsou příliš vhodné).

Koordinace očí a ruky je základní problematika začátečníků, stejně jako pohyby po kurtu ze strany na stranu. Dvěma výstižnými slovy – práce nohou. Zdokonalujte sílu úderu a kontrolu míče. Vytvořte si techniku, taktiku pohybů a tenisovou strategii. Při samotné hře se pak zúročí správná technika, jež jste si osvojily již od počátku. Špatná tenisová technika, špatná hra.

Tím ale úplně nejdůležitějším, co je třeba pro požitek ze hry, je trpělivost, vytrvalost, nadšení a duchapřítomné reakce na nastalý vývoj hry v daném okamžiku.

Není nutné hrát, protože vás k tomu někdo nutí, ale protože vás tato záliba opravdu baví. Pokud se dostanete i do profesionálních sfér, pak jste dosáhl/a těch nejvyšších met. Je to krásný, zdravý a zasloužilý koníček. Nesejde na tom, kde ho hrajete, ale jak moc je pro vás zásadní.


Comments
  1. 7 roky ago

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..