Plavání je jedním z mnoha sportů, jemuž se dá věnovat jak rekreačně, tak i závodně. Proto si ho mnoho lidí vybírá za svůj koníček. Plavání nejenže posiluje tělo, ale i ducha. Je celkem dost fyzicky i psychicky náročné. Dokonce se doporučuje i jako doprovodný „aplavanysistent“ posilování u dalších sportů (tenis).

Je také vhodnou volbou pro postižené. Pohybově postiženému človíčkovi nebo člověku po operaci pohybového ústrojí (amputace) či operaci páteře se plavání doporučuje jako doléčovací postup. Posiluje se převážně horní polovina těla. Ale ani spodní část těla rozhodně nezahálí.

Pro koho je plavání určeno

Plavat můžete kdokoliv a kdykoliv. Od batolete, mladistvého, dospělého až po seniory. Prostě každá věková kategorie. Někdy jsou dokonce vedeny i porody ve vodě, takže se prakticky děťátko ve vodě narodí.  Základem je umět plavat a ti, co to neumí se to mohou kdykoli naučit. Není to vůbec žádná ostuda neumět plavat.

Kde a kdy plavat

Plavat se dá i doma ve vaně, tak by vám asi odpověděl úplně každý. Malý i velký bazén na vaší zahradě, stejně jako na plovárně (venkovní i vnitřní), řeka, pískovny, soukromé i veřejné koupaliště i rybníky. Všude tam se dá věnovat vašeho právě objevenému koníčkovi. Záleží čistě na vás, co vám bude vyhovovat. Všechny varianty mají své vlastní kouzlo. Někdo však nemá rád přecpané pláže (laicky řečeno hlava na hlavě), nepříjemné chování některých návštěvníků a špinavá voda může být důvodem k odrazení.

Plavání se můžete věnovat vlastně prakticky kdykoli. Pokud máte možnost plavat ve vlastním, tak vám vůbec nic nebrání. Někdo se dokáže „rochnit“ ve vodě snad v každou denní i noční dobu. Ani pracovní vytížení nemusí být překážkou. V létě lze trávit čas u vody v přírodních i uměle vytvořených venkovních prostorech. V zimě zase lze navštěvovat kryté bazény, plovárny a další sociální zařízení, jež nabízejí možnost využití bazénu.

Související:  Odkud získat zdravé potraviny?

Jak začít

Mnoho z nás si dozajista velmi dobře vzpomíná na doby, kdy nás naši vlastní rodiče učili někde na rybníku plavat. Jako malé děti se začínalo za pomoci nafukovacích kruhů, rukávků a dalších různých plavacích pomůcek. Poté přišla na řadu, možná trošku legrační, výuka maminek a tatínků. Položit na ruce rodiče, správně kopat rukama a nohama a zkoušení různých plaveckých stylů. Obvykle to vypadalo, jako když se plácá ryba na suchu.  Nic si z toho však nedělejte. Žádný učený z nebe nespadl. Všichni jednou nějak začínal.

Ti, kteří se však necítí na výuku podomácku uzpůsobenou, může využít možnost nabídek různých plaveckých škol a kurzů plavání. Dokonce i plovárny nabízejí možnost výuky. Mnoho mateřských školek zprostředkovává svým žáčkům návštěvy plováren i potřebnou základní průpravou. Plavčíci a renomovaní školitelé dokáží naučit malé drobečky při svých kurzech doslova zázraky.

Plavecké styly

Existuje několik druhů plaveckých stylů. Znak, kraul, prsa i motýlek. Obecně známé a rozšířené. Někteří však také zvládají i „čubičku“. Mnozí by řekli, že špatný styl může uškodit, než nějakým způsobem pomoci, ale ne vždy to bývá pravidlem. Důležité je, aby vás plavání bavilo. Zvolte si takový styl plavání, který vám bude nejvíce vyhovovat. Vyzkoušejte jednotlivé způsoby plavání a poté se teprve rozhodněte, který sedí právě vám osobně.

Každý styl plavání má své plusy i mínusy a vaše volba je vaše rozhodnutí. Někdo také i kombinuje vícero stylů. A proč také ne. Více nadaní se plavání věnují i profesionálně. Je to otázka nejen nadání, píle, nadšení ale i motivace. Nepřepínejte však své síly při plavání, hrozí zde i nebezpečí utonutí i pro ty nejzkušenější.