Třetí hotel pro hmyz jsem vyrobil vlastnoručně

Loni i toto jaro jsme v zahradě osadili domky pro hmyz, abychom podpořili zejména rozšíření opylovačů. V naší zahradě totiž rozlišujeme hmyz užitečný a škodlivý a tomu užitečnému pomáháme. Včelí příbytek jsem vyrobil vlastníma rukama. Návodů na výrobu hmyzích hotelů je plný internet. Protože hmyzu obecně se v naší přírodní zahradě dobře daří, zaměřil jsem se na výrobu příbytku pro divoké včely. Ty potřebují pro vychování potomstva dírky ve dřevě starých stromů nebo dřevěných konstrukcí.


Na rozdíl od uměle chovaných včel v úlech divoké včely žijí samostatně, neprodukují med a nelétají daleko. I proto se často nazývají včely samotářky. Existuje několik druhů, které se liší velikostí, a proto vyžadují různé velké otvory ve dřevě. Při opylování květů odvedou ale stejnou práci, jako včely z úlů. Abychom nebyli závislí na tom, zda někdo v okolí chová včely, nebo zda je nepostihne nějaká nemoc, je dobré mít „své“ vlastní divoké včely na pozemku. Spolu s čmeláky se postarají o úrodu opylením všech květin na stromech a ovocných keřích i zelenině.

výroba hmyzího hotelu

Od tchána jsem získal tři polínka dřeva na topení. Do každého jsem navrtal množství děr akumulátorovou vrtačkou, použil jsem vrtáky od průměru 4 mm do 10 mm. Pro osamělé včely je důležité, aby otvory byly slepé, aby nebyly přes dřevo. Do takových otvorů pak nakladou vajíčka a nanosí pyl jako potravu pro budoucí larvy.

Tři navrtané polínka jsem položil na sebe a zcela jednoduše je svázal ocelovým drátem k sobě. Vzniklý trojúhelník jsem překryl starými taškami bobrovkami ze zbouraného ovčína. Když dřevo nezmokne, déle vydrží. Aby mi bobrovky na polínkách drželi, připevnil jsem kousek laťky, opět z odpadu, dvěma vruty na vrchní polínko a položil přes ni dvě tašky. Ostatní dvě jsou umístěny na prvních dvou. Žádná high-tech, jednoduchá improvizace.

Související:  Jak si najít na čtení více času

hmyzí hotel

V zahradě mezi ovocnými keři jsem na zem položil betonovou dlaždici a dva kousky šamotových cihel, aby hmyzí domek nestál ve vysoké trávě. Trvalo asi měsíc, dokud si ho všimli první divoké včely a zaplnily první komůrky, které na konci zalepili zeminou.

Zatímco kupovaný hmyzí hotel byl první rok obydlen jen sporadicky a začal být využíván až druhý rok, tento vyrobený hotel pro hmyz je obýván prakticky od začátku. Myslím, že to je zejména proto, že dřevo není ošetřováno, lakováno, impregnováno. Je to čistý přírodní materiál. Zatímco domeček z obchodu musel trochu zestárnout a vypáchnuť, tento byl připraven na využití okamžitě po instalaci.

Domeček pro včely samotářky je umístěn u severního plotu, takže včely samotářky mají blízko nejen do naší zahrady a ovocného sadu, ale i k sousedům. Co mi vůbec nevadí. Některé zdroje na internetu říkají, že divoké včely létají maximálně 80 metrů od místa, kde se vylíhly. Toto místo pokryje velkou část naší ovocné zahrady. V dolní části máme dva kupované hmyzí hotely nejen pro včely a měl bych tedy vyrobit ještě alespoň jeden podobný do rohu oplocení a případně později, když budeme sázet stromy do ovocného sadu na horní louce, také jeden nahoru. Takže mám dost prostoru pro fantazii a improvizaci.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..