Větrejte byt, když pěstujete sazenice

sazenice Každý panelákový zahrádkář, který si připravuje vlastní sazenice zeleniny, je pěstuje většinou doma. Zde lépe kontrolujeme množství světla i tepla, které klíčící semínka a později mladé rostlinky potřebují pro svůj zdravý růst. Máme pod kontrolou i zavlažování, aby nepřeschly. Jednoduše jsou sazenice v bytě na očích každý den. A když dorostou a venku už je teplo na jejich zasazení do půdy, až tehdy se dostanou do zahrady. V zahradním domku by jim totiž mohla být zima, náhlý mráz by je zničil. Ale je tu ještě jeden problém, na který není radno zapomínat.


Sazenice potřebují pravidelné zavlažování. Protože voda se ze substrátu i rostlinek přes listy vypařuje. Do vzduchu. V našem bytě. A vlhký vzduch v bytě znamená rosení se oken a srážení vlhkosti v chladných rozích místností. Kdo to už zažil, ví o čem mluvím. O plísních na stěnách a následných dýchacích problémech obyvatel bytu jako následek spór z těchto hub.

sazenice

Proto na to myslete při pěstování sazenic na oknech a pravidelně byt větrejte vždy, když je venku aspoň trochu pěkné počasí. Čerstvý vzduch prospěje sazenicím i vám. Vlhký vzduch opustí váš byt a s ním i riziko plísní. Navíc čerstvý vzduch je poněkud chladnější, než ten v místnosti, zahřátý sluncem přes okno. A pokud mají vaše sazenice méně světla a dostatek tepla, zbytečně se vytahují a jejich stonky oslabují. Větrání jim pomůže zesílit a lépe tak ponesou vysazení do záhonů, když přijde jejich čas, obvykle v polovině května.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..