Všechny auta světa

Není snad muže, který by si jako malý klučina nehrál s autíčky. A jak chlapec rostl, autíčka se zmenšovala. Od velké tatry na provázku se mnozí dostali až po malé kovové modely. S „angličáky“ jsme si jako malí hráli, když jsme povyrostli, už jsme je jen vystavovali. A s nelibostí nesli, když si dítě návštěvy rodičů chtělo s nimi hrát. Kde už ty staré modely aut jsou.
 

Klukům i mužům se auta zkrátka líbí a chtěli bychom všechny alespoň vyzkoušet, když už je nemůžeme vlastnit. U některých aut ale ani to vyzkoušení nepřipadá v úvahu. Nejde o jejich cenu, prostě už ta auta neexistují. Avšak můžeme si udělat radost tím, že budeme vlastnit modely aut z období, které obdivujeme.

Celá sbírka se nám vejde do pokoje, nemusíme pro ni stavět rozlehlou garáž ani platit povinné ručení 😉 V jedné vitríně shromáždíme modely aut, která jsme obdivovali na silnicích jako malí kluci. Hned vedle můžou mít své čestné místo modely závodních aut, která považujeme za ty pravé závoďáky, kdy se plyn přidával pedálem a řízení bylo bez posilovače. Když auto skutečné řídil pilot a ne elektronika a závodní inženýři.

Krásné kovové autíčko v měřítku 1:18 je dost velké na to, aby bylo možno propracovat mnoho detailů karoserie. Ale taky je dost velké na to, aby modely zabíraly hodně místa. Jestli začínáte budovat rozsáhlejší sbírku, poohlédněte se po modelech aut v měřítku 1:43. To je taková sběratelská klasika. Dost velké na detaily, dost malé na uložení. Ovšem menší sbírka autobusů i v tomto měřítku snadno zabere všechen volný prostor v místnosti. Proto jsou tyto modely velkých automobilů dostupné v měřítku 1:76. To je velmi blízko měřítku modelové železnice velikosti H0, kdybyste ji chtěli těmito malými modely doplnit.

Malé modely aut před prachem, ale i prsty lidí, kteří nesdílí vaši vášeň pro autíčka, nejlépe ochrání skleněné prachotěsné vitríny. A vám zůstane více času pro vaši vášeň.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..