Výběr letních pneumatik závisí na více faktorech

Zákon jasně definuje, kdy je nutné auto „přezout“ do zimních pneu. Nikde ale není psáno, kdy máme povinnost jezdit na letních pneumatikách. Oficiálně tedy můžeme v létě „dojet“ ty zimní. Správně ale tušíte, že to není nejlepší řešení. Proč?
 

 

Rozdíly mezi letními a zimními pneu jsou zásadní

Pokud jste se rozhodli šetřit a i v letním období jezdíte se zimními pneu, koledujete si o malér. Řeč je o delší brzdné dráze, snížené stabilitě a větší spotřebě paliva. Letní pneumatiky jsou speciálně vyrobeny k jízdě v teplotách nad 7 °C. Od zimních se liší složením gumové směsi použité k výrobě a vzorkem dezénu.

Kritéria testování letních pneumatik jsou různá

Každoročně probíhají testy letních pneumatik ve snaze zjistit, jak se která značka pneu chová při jízdě na suchu, na mokru. Doba opotřebení, případně i hlučnost také patří mezi testované faktory.

Matador

Původně slovenská značka Matador znamená ekonomické pneumatiky, jejichž nespornou výhodou je příjemná cena v porovnání s kvalitou. O jejich spolehlivosti hovoří i fakt, že jsou vyráběny a motoristy úspěšně používány již od roku 1925. Zabezpečují bezstarostnou jízdu na suchém i mokrém povrchu. Matador MP 16 Stella 2 splňuje požadavky majitelů vozidel nižší a střední třídy, přesto u tohoto typu došlo ke zlepšení bezpečnosti a hlučnosti při jízdě.

Continental

Koncern Continental patří mezi renomované výrobce pneumatik. Vytvořil nové patentované technologie. Za zmínku stojí inovativní složení dezénu, speciální vnitřní vrstva CostiSeal, která úspěšně zabraňuje úniku vzduchu při defektu pneu. Continental PremiumContact 6 se řadí k špičkám v letních pneumatikách. Na základě několika nezávislých testů vyšly najevo skvělé jízdní vlastnosti na suchu i mokru díky nové amorfní křemíkové směsi.

Strašák jménem aquaplaning

Na jaře a v létě hrozí více než jindy riziko ztráty přilnavosti pneumatiky k vozovce vlivem vody. K bezpečné jízdě po mokrém povrchu jsou nutné nejen letní pneumatiky, ale i pravidelná kontrola stavu tlaku v pneumatikách, rychlost přizpůsobení povrchu vozovky. Vzhledem k tomu, že se pneumatiky Continental pravidelně umisťují na prvních příčkách v testech jízdních vlastností mnoha odborných magazínů, lze je vřele doporučit nejen „svátečním“ řidičům, ale především náročným závodníkům na silnicích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..