Zahrada představuje úsporu, ne náklady

Fascinují mě televizní programy, ve kterých navrhují a budují zahrady na objednávku a na konci toho dají rozpočet, kolik to stálo. V záhonech samé letničky a rostliny bez užitku. Vzniká tak dojem, že zahrada představuje výdaje, ne jen při jejím založení, ale i při její údržbě a provozu. Že je to přepych, který si někdo může dovolit. Přitom historická zkušenost je zcela jiná. Zahrada u domu živila rodiny. A i dnes může být zahrada místem, které dobře vypadá a přitom rodinný rozpočet neruinuje, ale obohacuje.


Je jasné, že svět je dnes jiný, než mezi dvěma světovými válkami. A obchody jsou plné zboží, potraviny nevyjímaje. Snadno by člověk podlehl iluzi, že všechno je dostupné a všeho je mnoho. Jenže na všechno jsou potřeba peníze. A každý máme jen omezenou možnost je vydělat. A i z toho mála, co v práci vyděláme, nám vláda vezme na daních hodně. Ze zbytku, co nám zbude po zaplacení energií a nákladů bydlení i potravin máme ještě investovat do zahrady? Nemohla by nám zahrada část těch investic vrátit?

Mohla, snadno a jednoduše.

Stačí pěstovat jedlé rostliny – ovoce, zeleninu – a ušetříme část peněz, které bychom nechali v supermarketech spolu s DPH 😉 Stačí zahradě věnovat trochu času, jen tolik, kolik chceme a kolik ho máme. Nemusíte orat lány pro brambory, okopávat ary paprik. Dá se to i jinak.

Půda představuje stabilní investici. Nepodléhá inflaci jako úspory v bance, neohrožuje ji ztráta zaměstnání, jako hypotéku. Ale může být i výnosnější než akciové fondy. Sama si drží hodnotu a při správném přístupu při tom všem přináší výnosy, které nesnižují hodnotu její podstaty.

Pokud již máte v zahradě trávník a sečete ho, využijte trávu na mulčování zeleniny, ušetříte si čas a dřinu s okopáváním. A papriky s rajčaty, které vám vyrostou za domem, máte zdarma. Do domácího leča koupíte už jen pár vajec. Když si v koutě zahrady uděláte kompostér, ušetříte za odvoz komunálního odpadu a na kope kompostu dopěstujete pár dýní hokaido, které skvěle chutnají jako polévka i zapékané s jinou zeleninou. Další úspora peněz.

Podzim v zahradě

Banány a pomeranče se k nám vozí z daleka a aby vydržely, jsou chemicky ošetřeny. Přitom za domem si odtrhnete zaručeně čerstvé jablko nebo hrušku, které budou růst zcela samostatně, není třeba se jich ani dotknout, nanejvýš tak použít postřik z plevele, opět zdarma. Rybíz a angrešt jsou nenáročné na pěstování a stejně tak muchovník nebo aronie. A po domácích jahodách se budou vaše děti olizovat a už nikdy nebudou chtít ty bez chuti z obchodů.

Při rozumném pěstování bude vaše zahrada stále vypadat hezky, jako park, a stále si v ní mohou děti hrát a dospělí odpočívat nebo grilovat. Stále bude vyžadovat nějaké peníze na svou údržbu, ale může vám část z nich vrátit (nebo i násobek – to záleží od vás) a tak vylepšit váš rodinný rozpočet. Je mnoho zaměstnání, kde vám nedovolí přesčasy nebo vám je nezaplatí. A mzdu zdaní. Zahrada to nedělá. A vrátí vám násobek toho, co času jí věnujete. Skutečně dobře založená a provozovaná zahrada nepředstavuje černou díru na peníze, ale zdroj příjmů a úspor pro celou rodinu. Navíc vám nikdy nedá výpověď.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..