Jaké dovednosti by měl mít designér

Pokud chcete pracovat ze svého domova a zalíbila se vám práce designéra nebo grafika, pak byste si měli mimo jiné zjistit také informace o tom, co je potřeba ovládat za dovednosti. Rozhodně si nemyslete, že se práci v grafických programech naučíte svépomocí a následně budete svou práci nabízet. Ano, práce v grafických programech se dá svým způsobem naučit svépomocí. Jen je nutné počítat také s tím, že ovládání grafických programů je jedna věc. Umět však veškeré potřebné dovedností je věc druhá. Bez jakých dovedností se tedy neobejdete?


S čím jako designér musíte počítat?

Prvním bodem je plánování neboli metodika. Rozhodně nepočítejte s tím, že byste se bez této dovednosti dokázali obejít. Každou práci je potřeba předem důkladně naplánovat. Plně se tak musíte věnovat procesu tvorby a snažit se vymyslet, jakou cestu zvolit. Každý designér je zároveň také manažerem. S procesem tvorby budete muset následně seznámit také klienta. Komunikace se taktéž stává vaším denním chlebem. Seznamte s klienta s tím, jak bude práce probíhat. Jedině tak budete jako designér působit profesionálně a úspěšně.

Technické dovednosti patří k druhému důležitému bodu, bez kterého se neobejdete. Převážně v počítačové grafice se dost věcí často mění. Přichází nové trendy, programy se aktualizují, a tak dále. Vy, jakožto designér tak musíte počítat s tím, že se budete neustále učit novým věcem. Nemyslete si, že se jednou naučíte s grafickými programy a tím to pro vás končí. Dalším důležitou dovedností je obchodování. Jako designér se musíte umět prodat. Jinými slovy nabídnout své služby. V opačném případě vám budou výše uvedené dovedností zcela zbytečné. Umět se prodat patří mezi jednu z nejdůležitějších dovedností vůbec, co se týče designéra.

Bez čeho se dále neobejdete?

Předposlední dovedností je sebedisciplína. Člověk se musí umět vést a posouvat směrem dopředu. To platí i o financích. Je pochopitelné, že ze začátku si nebudete říkat o astronomické částky za svou práci. Začínáte, a tak se může také stát, že svou první práci uděláte čistě jen za referenci. Je to v pořádku. Postupem času je ale nutné svou částku za odvedenou práci zvedat. Musíte se umět posouvat dopředu. Po pár letech své práce určitě nebudete pracovat za stejnou částku, jako ve chvíli, kdy jste s práci designéra začínali. Jednak se zlepšujete a jednak každým rokem roste inflace. Musíte tak myslet na to, abyste uživili sebe, popřípadě svou rodinu.

Posledním bodem je inspirace a talent. Každý banner, logo nebo internetové stránky budou jiné. Musíte se umět inspirovat. Dávejte si ale pozor na to, aby inspirace nepřeskočila do kopírování. Kopírovat cizí práci je totiž nelegální. Inspirování je však zcela v pořádku. Inspiruje se každý, ať už jde o začínajícího nebo pokročilého designéra. K inspiraci je ale potřeba mít i určitý talent. Ten vám pomůže vymýšlet své vlastní nápady.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..