Kdy předělat domácí sít

Na začátku odstanete router k síťové přípojce, potom přibyde wifi, později domácí úložiště a na závěr ještě jeden switch. Spolu se záložním zdrojem máte celkem slušné klubko kabelů a zařízení. Hotovou pavučinu. Říkáte si, že byste to měli trochu uspořádat. Kdy je nejvhodnější doba na takovouto předělávku domácí síťové infrastruktury?


Ani při nejlepší vůli a odborných zkušenostech nedokážete dobře naplánovat domácí sítě. Časem se objeví nové technologie, nové požadavky, nové možnosti. Nejdřív stačil jeden router, později jsem k němu připojil switch s wifi. Když přibyl další notebook, a shořel malý switch s wifi, nahradil jsem jej novým switchem a wifi oddělil, zapínal jsem to jen v případě potřeby, protože jsem všechno dal na kabel. Při výměně tiskárny jsem namísto USB připojení zvolil připojení do počítačové kabelové sítě a začali docházet síťové zásuvky 😉

Když v domácnosti přibyl NAS jako záloha všech dokumentů i fotografií, kterých přibývají desítky až stovky měsíčně, spolu s ním se objevil v síti nový switch. Všechno se to pořád vešlo na vyhrazené místo, jen se ukázal problém se síťovým úložištěm. V obýváku ho bylo slyšet. Ne moc, zato pořád, trvale. Nabýval jsem přesvědčení, že musím svou domácí síť překopat. Jenže kdy? Kdy mám nabrat odvahu, najít si čas?

Příležitost se nabídla sama. Na vchodových dveřích bytovky se objevilo oznámení, že distribučka bude v domě něco předělávat a od rána nebude v domě elektřina. Bingo! Předělám svou síť.

Ráno jsem stihl snídani, kontrolu mailů a vypnul softvérově NAS. Očekával jsem zhasnutí poslední žárovky, kterou jsem nechal svítit jako signalizaci. Když zhasla a ozvalo se první pípnutí záložního zdroje elektřiny pro naší domácí elektroniku, vypnul jsme i ten a tím tedy i všechy switche a router. Mohl jsem se pustit do práce.

Vždy mám doma nějaké Cat5 kabely různých délek. Takže jsem odpojil nejprve NAS a přenesl ho do vedlejšího nepoužívaného pokoje, tam jeho tichý šum nebude nikomu vadit a když náhodou bude chtít návštěva přenocovat, tak ho na pár dní vypnu. Spolu s NAS jsem do pokoje dotáhl i prodlužovačku z UPS a na jiné místo přeložil i gigový switch, propojující NAS a oba notebooky. Nakonec jsem přeložili PoE pro vnější anténu k NAS, ale to jen proto, abych využil malou prodlužovačku a ušetřil si místo v prodlužovačce z UPS v obýváku.

Vše jsem pohodlně stihl za hodinku, když jsem uklidil všechny nepotřebné kabely, uvařil jsem si na plynovém sporáku vodu na kávu. Pěkně po staru jsem plyn zapálil zapalovačem, a u kávy se podíval, co nového na internetu, samozřejmě na smartfónu s mobilním paušálem. Jediné, co jsem neudělal, byl test nového zapojení sítě. Nechtěl jsem malý záložák trápit startem všech switchů a routrů a testovat notebooky. Před polednem jsem odjel na chalupu, zkontroluji to po návratu, když už bude elektřina k dispozici.

Odpoledne po návratu jsem cvakl vypínačem záložáku a než jsem si uvařil kafe, všechna zařízení naběhla. Jen notebook se neuměl připojit na net. Zručně jsem nahodil CMD a pignul NAS. Není odezva. Pingnu anténu: Není odezva. Pingnu seznam.cz – nedosažitelný. Jasné, vždy se vloudí nějaká malá chybka. Ještě i ta IP adresa notebooku je nějaká divná. Nepřipojil se k DHCP servru. Je čas zkontrolovat kabely.

Všechny zásuvky s připojenými Cat5 koncovkami svítí, i tiskárna, když ji zapnu. Jdu prstem po kabelech a „kreslím“ přepojení až ven. Ha! Dva switche vedle sebe pěkně problikují, kabely vedou kam je potřeba. Jen mezi sebou nejsou propojené… Takže DHCP není dostupné, stroje nedostali svou IP. A i když jsou od sebe pár centimetrů, signál vzduchem neprojde…

Jak jsem se dopoledne těšil na kávu a jak mi to všechno dobře šlo, omylem jsem uklidil i krátký kablík, původně z gigového switche do NAS, který měl teď propojovat oba switche. Vybral jsem ho ze skříňky, propojil obě krabičky a za pár vteřin se notebooku ozval hlas z videa youtube.com, které jsem ráno nedodíval.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..