Ohrozí vaše pojištění, když přeceníte při sportu své síly a neuváženě se vystavíte vysokému riziku?

„Kdo nepadá, jezdí pod své možnosti.“ Tak s tímhle provokativním motivačním heslem se nepochybně setkali mnozí lyžaři. Obvykle v dobách, kdy s lyžováním začínali. Je sice pravda, že ke zdokonalování lyžařských dovedností je někdy zapotřebí pokusit se překonat vlastní hranice, ale nikdy by při tom neměla chybět náležitá míra obezřetnosti. A respektu. Neuvážené vystavení se vysokému riziku při sportování totiž může způsobit mnohé problémy — od zranění, přes materiální škody, až třeba po to, že vám vaše pojištění nebude moci poskytnout to, co od něj obvykle očekáváte.

Pojištění proti úrazu – nebezpečné sporty

Dodržovat pravidla při sportování je fér

Pokud tedy budeme hovořit o rekreačním sportování, které většina z nás čas od času provozuje, vždy by mělo na prvním místě platit, že přeceňování vlastních schopností a dovedností se nevyplácí. Lyžařského začátečníka by ostatně snad ani nemělo napadnout, že by si — jen tak — zkusil sjet třeba tu černou sjezdovku, na které je přece pořád tak krásně volno…

Každý sportovec by měl rovněž dodržovat všechna pravidla a předpisy, jež si dané sportoviště žádá — ať už půjde o sjezdové tratě, lyžařské vleky, bruslařská kluziště, tréninková hřiště nebo třeba horolezecké stěny. Účel bezpečnostních pravidel na sportovištích je přitom zcela zjevný — umožnit všem spokojené sportování, zaručit každému sportovci bezpečnost při sportovních aktivitách a zamezit zbytečným zraněním a materiálním škodám jak na vybavení sportovišť, tak na sportovním náčiní.

Porušení bezpečnostních a provozních pravidel navíc podléhá jasně daným sankcím, jež například v zahraničí mohou představovat citelný zásah do rozpočtu. A vězte, že pokud porušíte závazné předpisy a regule, tak vám s pokrytím takovýchto výdajů žádné pojištění nepomůže.

Pojištění rizikových sportů bez rizika

Sjednání vhodného pojištění, které zohledňuje možná rizika při sportování, by přitom měli zvážit všichni, kdo to se sportem myslí vážně, a to i s tím rekreačním. Při sportování v tuzemsku je proto dobré poohlédnout se po úrazovém pojištění, při cestách za sportem do zahraničí vám zase poslouží pojištění cestovní.

Ideální je přitom vybrat z nabídky pojišťoven takové pojištění, které nebude mít výluku pro žádný z běžně rekreačně provozovaných sportů, abyste se mohli věnovat právě tomu sportu, který vás nejvíce těší. Mělo by také nabízet možnost sjednat si pojištění operativně před cestou za sportem v klidu online — jako je tomu například u pojišťovny Kooperativa. Pokud byste případně měli v plánu provozovat náročnější (a tím pádem i rizikovější) sporty, je možné pojistné krytí například v rámci cestovního pojištění rozšířit i na tzv. aktivní sporty.

Ani při řádně sjednaném pojištění však nepočítejte s tím, že vám pojišťovna nutně vyplatí pojistné plnění v plné výši v situaci, pokud byste vlastní vinou porušili bezpečnostní pravidla sportovišť a způsobili tím škodu či újmu sobě nebo někomu dalšímu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..