Proč hrát šachy aneb váš nový koníček

Zálib je opravdu mnoho. Výběr ovšem bude záležet na vás. Nikdo vám nemůže říct, jaký koníček by byl pro vás nejlepší. Pochopitelně si můžete nechat poradit od svých nejbližších přátel nebo rodiny, ale konečné rozhodnutí je čistě jen na vás. I my pro vás máme tip, jakému koníčku se člověk může věnovat. Tímto tipem jsou šachy. Jestliže nemáte nic proti klasickým deskovkám, pak si přečtěte v následujících odstavcích, proč si vybrat právě šachy. Důvodů je totiž hned několik. U této hry nejde jen o to, si zahrát. Znáte alespoň pár důvodů, proč se věnovat šachům?


Proč hrát šachy?

Šachy bezesporu zvyšují IQ. Někteří lidé tak hrají šachy převážně z tohoto důvodu. Odborníci, jež se věnovali této studii přišli na to, že šachy zvyšují lidem IQ, a to už po 6 měsíčním hraním. Samozřejmě musí jít o pravidelné hraní. Odborníci testovali několik žen a mužů, u kterých prokazatelně došlo k nárůstu IQ. Kromě toho podporují šachy výkon mozku a zlepšuje paměť. Hra ma za následek zvyšování dendritů. Právě dendrity mohou za to, že se u člověka zlepšuje paměť a výkon mozku. V tomhle směru váš mozek pracuje podobně, jako stroj neboli počítač.

Budete-li hrát pravidelně šachy, nedojde pouze ke zvýšení IQ, ale také k podpoře vašeho mozku. Přesněji řečeno si zlepšíte paměť a celkový výkon. Následně bude váš mozek lépe pracovat. Někteří hráči hrají bez toho, aniž by figurky a šachové plátno měli před sebou. Z hlavy si pamatují, kde své figurky mají postavené, včetně těch soupeřových. Tím však důvody pro hraní šachů zdaleka nekončí. Jestliže si myslíte, že šachy pouze zlepšují vaše IQ, výkon mozku a paměť, jste na omylu. Podle studii šachy podporují i jiné dovednosti a funkce. Jaké to jsou?

S čím vám šachy mohou dále pomoct?

Šachy dále zlepšují tvořivost a originalitu hráčů. To se týká nejenom dětí, ale i dospělých. Tvořivost a originalita může žákům ve školách zlepšit průměr a celkovou aktivitu. Zaměstnaným lidem tyto dovednosti pomohou naopak v práci. Jinými slovy zaměstnavatel uvidí, že se daná osoba snaží vymýšlet různé projekty nebo nápady na zlepšení. Šachy jsou pro trénink několika dovedností přímo stvořeny. Šachy však mají i léčebné účinky. Pomáhají v prevenci proti Alzheimerově chorobě. Pomocí hry jste neustále ve střehu, čímž se vlastně chráníte proti různým zdravotním problémům.

V neposlední řadě vám šachy pomohou se rychlejí uzdravit z relativně velkého množství onemocnění, a to včetně mrtvice. Jak již bylo naznačováno v předchozích odstavcích, šachy zlepšují vaše dovednosti a schopnosti. Rozvíjíte si tím i motoriku, která vám pomůže v bojí proti mrtvici nebo jiným zdravotním problémům. U hry musí být člověk naprosto soustředěn. Hráč by tak měl mít klid na hru a jak se říká, klid léčí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..