Schody ze studny

Když jsme schodili starou studnu, několik hranolů bylo ještě celkem použitelných. Uvažoval jsem, na co je použít, když jsem dostal nápad upravit terén asi uprostřed zahrady u severního plotu. Byla tu taková nepříjemná terénní vlna. Asi polovina dřeva ze staré studny byla dobře prohnilá a zetlelá. Ale svislé hranoly a příčky na rumpál vypadaly pevně. Přestože desítky let staré akátové dřevo, mělo vždy svou pevnost.


V minulosti byla zahrada rozdělena příčnými ploty na menší části, v některých se oralo. Ve výsledku není svah plynulý, ale na některých místech jsou nerovnosti a jedna vlna byla i v cestičce vedle ovocných keřů na severní straně pozemku. Při nošení plných konev vody se zde ne vždy dobře chodilo. Už dříve jsem uvažoval, že bych to tu upravil.

Když jsem viděl na zemi položené asi dvoumetrové hrady, změřil jsem si je a i terén v místě, kde jsem uvažoval o úpravách. Ze školy si ještě pamatuji, že 2 H + B = 63. Vzal jsem si dvě vodováhy, stavební úhloměr a změřil si tu vlnu u černého rybízu. Vyšlo mi, že při tloušťce trámů 10 cm mi vyjdou dva schůdky tak, abych ze spodní roviny se dostal právě na vršek vlny. Rozhodnuto, udělám tu dva dřevěné schůdky.

Trochu jsem si upravil terén, spodek pro schody a vyrovnal místní nerovnosti. Potom jsem pod spodní schůdek nasypal trochu štěrku a za ním také. Štěrk pomůže odvádět vodu zpod schodů, aby nebyly vyplavovány a zbytečně mokré. Potom jsem zarovnat svah i pro druhý schod, uložil vrstvu štěrku a položil na něj starý hranol. Více pro klid duše jsem oba hranoly šikmo provrtal a zakroutil do nich po dva půlmetrové vruty rovnou do země, aby náhodou neuklouzli.

dřevěné schody

Zůstalo už jen zarovnat povrch schodů do roviny. S materiálem mi pomohli krtci, kteří na některých místech neúnavně ryjí a ryjí. Posbírali jsme zeminu, nanosili do schodů a lopatou jsem ji urovnával a hutnil po malých vrstvách. Překládal jsem to kameny, které jsme již dříve našli na pozemku. Pak jsem ještě několik dní po sobě zem vydatně zaléval koupí přes sítko.

dřevěné zahradní schody

Přítelkyni se schody velmi líbí. A dobře se po nich chodí. Nejsou vysoké, jen těch 10 cm, a jsou dost široké. Procházky zahradou ale i zalévání je nyní mnohem jednodušší a pohodlnější. A protože ještě máme i dřevo ze studny i nerovnosti v zahradě, minimálně jedny schůdky ještě v zahradě udělám.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..