Ještě že jsou ty disky nyní takové levné

hard-drive To jsem si řekl jako první, když jsem ráno zapnul svůj notebook a namísto zvuků, charakteristických pro start z režimu spánku jsem zaslechl tiché a pravidelné „klap, klap, klap …“. Ten zvuk jsem totiž neslyšel poprvé, bylo mi jasné, že pevný disk mého Lenova SL500 se odporoučel. V hlavě mi to začalo šrotovat na plné obrátky. Je pátek, pokud dnes objednám, disk přijde v pondělí. Dva dny budu instalovat a obnovovat systém a data. Pracovat mohu o víkendu z kanceláře nebo doma z malého 10″ netbooku Lenovo. Výkon nic moc, ale většina dat je v cloudu nebo v domácím úložišti. Jaký disk je vlastně v tom notebooku? Alespoň nejsou drahé. Když jsem měnil porouchaný disk před dlouhými lety ve svém prvním IBM Thinkpad, stál deset tisíc korun.


Pustil jsem ženino Lenovo T400 s Ubuntu Mate a podíval na internetu specifikace, mám 250 GB SATA disk. Kolik let má vlastně to moje Lenovo? Tři nebo čtyři? Dělá sice každý den a dlouhý den, ale i tak. Kdy jsem dělal naposledy zálohy? Hm, bylo by dobré z něj ještě něco vydolovat. Kdybych neprodal před pár měsíci to moje zánovní Lenovo T410, neměl bych teď fofr. Ale i tak mělo malý, jen 14 „monitor, to není na trvalou práci, jen s ním někam zajít na hodinku.

S těmito myšlenkami jsem dojedl snídani a zavolal kámošovi. Měl skladem 2,5“ SATA disk, pětistovku. Za půl hodinku jde do budovy, kde sedím, tak mi ho přinese. Super, nemusím čekat do pondělí, přes víkend mohu dát notebook do pořádku. Alespoň konečně zruším staré, ale dobře nastavené Windows XP a dám tam Windows 7. A rychlejší disk znamená i zrychlení celého notebooku. Měl bych se obléknout a jít do kanclu, protože tam Gabo bude dříve, než já. Přenosný USB disk mám tam.

Když mi kámoš donesl nový disk do notebooku, ten starý už byl z Lenova vybrán. Nevěřil jsem vlastním očím. Ne pouze deklarované rychlosti 1,5 Gbps, ale zejména datu. Červen 2009. Hm, takže šest a půl roku chudák téměř dennodenně mi věrně sloužil. To je docela i dost 😉 Tak jsem vybral ATA / SATA-USB redukci ze skříňky spolu s napáječem, všechny kabel zapojil a s malou dušičkou zapojil USB kabel do stolního počítače. Klap, klap, klap… To není odpověď, kterou od tebe očekávám (citát mechanika nad kaluží oleje zpod závodního auta, film Dny hromu s Tomem Cruisem a Nikole Kidman). Vypnutí napájení, opětovný start. Klap, klap, klap. To už znám, chtěl bych slyšet něco jiného. Odpojení USB, vypnutí napájení. Zapojím napájení, připojím USB ke stolnímu počítači. Ticho. Klink, Windows 7 hlásí připojení nového zařízení a instalaci ovladače. Super. Do jiného USB portu už mám připojen přenosný USB disk. Sadám k Total Commanderu, označuji adresáře, spouštím kopírování z havarovaného disku na externí. Dnes bude v kanceláři dlouhý den, ale kávy zde mám dost.

Večer jsem odcházel domů s notebookem s novým diskem dvojnásobné velikosti a všemi daty z toho starého na přenosném disku. Přece jen bude lepší obnovovat všechno z něj, jak z měsíc starých záloh na MyCloud a doplňovat chybějící útržky, i když se jedná jen o texty, fotky a nějaké emaily, jejichž kopie jsou na sekundárním mailu s web/IMAP rozhraním.

thinkpad

Lenovo SL500 jsem si kupoval před 6 a půl rokem s licencí Windows Vista a legálním downgrade na Windows XP, ale zejména se širokoúhlým 15,6″ LCD 1680 × 1050. Na stejném rozlišení pracuji doma iv kanceláři, zvykl jsem si a menší LCD na noteboocích mě neskutečně štvou a omezují v práci. Z minulosti mi tu zůstala jedna licence Windows 7 Home, takže kromě nového disku bude mít Lenovo i nový operační systém.

Sobota probíhala celkem pohodově. Instalaci nemělo co zhatit, po doplnění antiviru jsem Lenovo připojil na firemní web, nechal ho osahat servisní aplikací a z nabídnutých driverů instaloval, co se mi hodilo a co nebude zpomalovat chod systému. Pak jsem ještě pár hodin zabil aktualizací. Mezitím jsem z přenosného disku kopíroval do notebooku dokumenty, poštu v skvělém programu TheBat! čtyřkového verze a také nastavení Firefoxu i Opery. Díky tomu jsem přenesl do nového systému všechna nastavení včetně hesel do všech webů ? Na závěr jsem ještě podle návodu na Živě odstranil sledovací aktualizace Microsoftu a aktualizace systému zablokoval.

V sobotu večer jsem v podstatě s omezenou funkčností mohl pracovat a v neděli jsem měl systém komplet nainstalován a obnoven. Během intenzivní práce a aktualizací se sice regulovatelný ventilátor notebooku občas hlasitě ozýval, ale při běžné práci jede moje staré Lenovo SL 500 potichu a větrák se ozve jen sporadicky. Díky novému rychlému 7200 otáčkovému disku a určitě i nově instalovanému systému Windows 7 jede všechno svižněji, rychleji.

notebook

O výměně SL500 za nový notebook jsem uvažoval už v létě, dokonce jsem si byl na živo prohlédnout stroje v Lenovo shopu. No byl jsem zklamaný. Kombinace dobrého displeje s trackpointem, slušným diskem a kvalitní klávesnicí jako kdyby se již u Lenova nevyráběla. Po patnácti letech tedy asi budu nucen změnit značku nebo sledovat trh s repasy a vybrat si něco rychlejší a s nejméně takovým LCD, jako mám teď. Nabídka je však žalostná, všichni se předhánějí v nabídce herních nebo multimediálních notebooků, tedy strojů na zábavu, ale notebook na práci jako kdyby se nevyráběl. Takže jsem rád, že mi můj slouží dále a jen stačilo vyměnit po dlouhé době používání disk. Mohu se dále věnovat své práci i svým koníčkům.

Chvíli jsem uvažoval i o SSD disku, ale vyměknul jsem. 240 GB by mi mohl být malý (hodně fotek ze zrcadlovky i spousta zajímavých pdf), 500 je zatím dost drahá a nevím, jestli by mi při mém způsobu používání notebooku vydržela dalších šest let bez ztráty desítky, tedy bez rizika ztráty dat. Ale mám tu jeden osmiletý notebook se starým 60 GB diskem, do něj ho snad (ten SSD) vložím, bude dobrý na nošení a práci/relax na terase v zahradě.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..