Web jako poznámkový blok

„Když si hloupý, kup si notes. Já mám dva.“ Kdo ještě neslyšel tuto hlášku? „Hlava je na přemýšlení, ne na pamatování.“ Přidávám svou. Zkrátka informací kolem nás je tolik, že není v silách jednotlivce všechno vědět a vše, co potřebuje, si i zapamatovat. A tak je to i se zkušenostmi a znalostmi, které jsme nabyli experimentováním. Když něco neděláme pravidelně, zapomínáme to. Proto je dobré si dělat poznámky, jako nám říkali ve škole. Zapisováním si jednak zopakujeme informaci a pak se k ní můžeme vrátit, když ji budeme potřebovat.


Jak často fotografujete ohňostroj? Já osobně jednou ročně, někdy jednou za dva, když vyjde na Silvestra mlhavé počasí a není nic vidět živě ani na LCD zrcadlovky. No a teď si vzpomeňte po dvou letech, jak vám nejlépe na vašem Nikonu vycházeli snímky ohňostroje, při jakém nastavení těla a objektivu?

Nebo svatba. Kolikrát za život se vám poštěstí jako amatér zafotit si na svatbě? Jen tak pro radost, ne na kšeft. A pamatujete si ještě, jak jste si nastavili všechny parametry fotoaparátu, abyste v sále získali za mizerného světla co nejlepší obrázky?

fotografové

Jistě, trénink dělá mistra a když něco fotíme často nebo pravidelně, máme to „v oku“ a stačí se nám podívat na oblohu, na strop, stěny, typ světla a už nastavujeme zrcadlovku zkušenými pohyby. Horší je to, když se vracíme do scény, kterou jsme už dávno zapomněli … V takovém případě přijdou vhod poznámky, abychom nemuseli znovu objevovat Ameriku, jen si nastavili zrcadlovku do osvědčeného setUpu.

fotograf

Nebo náš vlastní web (jako je tento). Mám zde na každou jednu specifickou situaci, ke které jsem si nastudoval manuál, weby jiných fotografů a získal svou vlastní zkušenost, alespoň jeden článek. Popisuji, co jsem chtěl, co jsem udělal a jaký byl výsledek. Nevyhýbám se ani špatným zkušenostem. Protože dobrý úsudek je výsledkem zkušeností a zkušenost je výsledkem špatných úsudků. Tedy že chybami se člověk učí.

Takže když se po dlouhém čase opět dostávám k fotografování něčeho, co jsem už dlouho nefotil a nejsem si jistý, podívám si své starší články a hned vím, jak na to. Nemusím si pamatovat a nemusím googlovat cizí a neověřené postupy, abych se dočkal nemilého překvapení. Nemusím testovat. Využívám svůj vlastní web jako svůj poznámkový blok. Či blog?


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..