Rajčata hlavou dolů moc nerostou

Netradiční způsoby pěstování, inovativní postupy a jiné progresivní nápady nás velmi zajímají a nezřídka některé i odzkoušíme, abychom si ověřili jejich funkčnost v našem případě. Ostatně vždyť celá naše zahrada je z pohledu domácích netradiční a divná. No plně funkční, výkonná a efektivní. No na možnost pěstovat zeleninu hlavou dolů jsme se už od začátku dívali skepticky a spíše ze srandy jsme si na jaře objednali zásilku s pěstevními vaky. Reklama na internetu je propagovala na pěstování rajčat. Uvidíme, vyzkoušíme, řekli jsme si. Za těch pár korun nám tento experiment a zejména sranda stojí. Jak to tedy s rajčaty dolu hlavou v naší zahradě dopadlo? Jakou úrodu jsme ze zavěšených vaků letos posbírali?


Objednali jsme si na dobírku celkem tři vaky, tím jsme eliminovali případný výrobní problém. První problém se objevil již při doručování zásilky. Poštovní kurýr ji nedoručil přímo domů, ale místo ní pouze lístek, že si máme přijít pro balík na poštu. Prodejce tak šetří, že jinou službu, než balík na poštu ani nenabízí. To by nevadilo, ale na webu to neměl uvedeno. Tak trošku (první) podvod na zákazníka.

Sazenice pěstuje přítelkyně doma z vlastních semen. Když jsme je v květnu dávali do vyvýšených záhonů, jedna sazenice se dostala do závěsného vaku.

sázení rajčat do vaku

Aby měla jako ve vatičce, dostala i substrát pro zeleninu. A celý vak jsme pověsili na oporu pro kustovnici čínskou, kde má dostatek slunce, dostatek vzduchu a kde máme přístup pro zavlažování.

zavěšený vak

V polovině srpna vypadala zavěšené rajče takto:

rajčata v létě

Pro srovnání takto vypadaly rajčata na vyvýšených záhonech kousek vedle:

Rajčata na vyvýšeném záhonu

Ačkoliv ve vaku začala rostlinka růst hlavou dolů, přírodní zákony neznají ani výjimku ani imunitu a postupně se začaly větvičky zvedat směrem nahoru. Když se objevily první plody a začali těžknout, gravitace podpořila marketing a plody visely dolů. Na obrázku je vidět, proč:

Poškozená sazenice rajčat

Větvička rajčat je vlivem váhy plodů přetočená, vlákna jsou poškozena. Zatímco na stejném keříčku rajčat v záhoně jsme obrali mezi pět až devíti kilo rajčat, zde jich bylo také pět. Kusů.

Předpokládám, že jako nadzemní část rostliny nechtěla růst tak, jak byla zasazena, tedy hlavou dolů, tak ani kořeny nechtěli růst do nebe a tlačili se na dně vaku. Možná, kdybychom zasadili takový typ rajčat, které se běžně váží k dvoumetrovým roxorovým tyčím, možná by ve vaku byla rostlina také delší, ale určitě ne lepší. Navíc ve vaku nelze rajče vyvazovat, kdyby bylo plodů více, musí tento gravitační experiment skončit pěstitelskou katastrofou.

Kdo má nekvalitní zem nebo ji nemá žádnou (balkon, terasa), tomu může pěstevní vak na rajčata pomoci k symbolické úrodě rajčat. No v naší zahradě se neosvědčil, nic nového, kromě zajímavého poznatku a zábavy nepřinesl. Experiment jsme vyhodnotili negativne, rajčata dolu hlavou pěstovat nebudeme.

A co vy?


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..