Manuální koníčky vyhledávají především lidé duševně pracující. Ve dne namáhají mozkové závity a po večerech nebo o víkendech procvičují své ruce. Zatímco milovníci křížovek nebo sledování seriálů si večer sednou do svého obýváku, lidé provozující manuální koníčky, jako je zpracování dřeva, tvarování kovů nebo milovníci plechových veteránů potřebují k provozování svého hobby dílnu. Avšak prázdná garáž nebo dílna na vlastní realizování se nestačí.
Při zařizování nové dílny, když například koupíme nový dům nebo se přestěhujeme do jiného města, myslíme v prvé řade na pracovní stůl, různé stroje a elektrické i ruční nářadí. S kvalitním vybavením nám jde práce hezky od ruky a v naší dílně tak vznikají rychleji hezké nové věci, práce nás baví.
Rychle ale nás bavit přestane, když nám lepidla nedrží, laky neschnou a kleště padají ze zkřehnutých rukou. I když u toho nářadí bychom to zvládli silu vůle, epoxydová lepidla ale nijak nepřesvědčíme, aby jejich molekuly za nízké teploty reagovaly. Když je v dílně chladno, tak je tam zkrátka zima.
Pro domácího kutila naštěstí neexistuje problém, s kterým by si nevěděl poradit. Problém dílny v zimních měsících má řešení. Nejprve přichází na řadu její zateplení. Tím se sníží únik tepla z dílny, ale je to řešení jen pro jarní a podzimní dny. Pokud chcete udržet v dílně teplotu vhodnou pro práci i technologii tvrdnutí lepidel a laků, následuje další nevyhnutný krok: vytápění dílny.
Trvalé vytápění dílny, ve které trávíme čas jen občas, je celkem velký luxus, podíváme-li se na náklady takového počínání. Provozování hobby není výdělečný podnik, takže nemůžeme náklady na topení zahrnout do žádného zisku. Jsou to jen náklady na provozování našeho koníčku. Proto se vyplatí do dílny instalovat mobilní vytápění, například topidla Master a zapínat je v době, kdy se ve své dílně nacházíme a pracujeme. Podle druhu a velikosti dílny volíme typ paliva a celkový výkon topidla.
V automobilových dílnách našli uplatnění kotle na směsi opotřebených olejů, které jejich přeměnou na teplo současně řeší i onu Nerudovskou otázku „kam s ním“. V kovozpracující dílně využijete plynové ohřívače na propan-butan nebo naftová topidla, dodávaná ve dvou provedených: s přímým i nepřímým spalovaním. Dřevodílnu zase vybavte elektrickými topidly.
Každý druh vytápění má své výhody a je lépe uzpůsoben pro jiný typ dílny. Ve všech případech tak máte možnost provozovat své hobby v každém ročním období. Věnujte trochu času výběru správného vytápění své dílny už v létě a v zimě si užívejte nejen teplo domova, ale i teplo svého prostoru pro hobby.